Pogledaj jedan post
Old 22.09.2013., 21:19   #67
Quote:
Štreberica kaže: Pogledaj post
Dakle, podaci koje imaš su:
1) Incidencija sindroma je 1:50 000.
2) Među onima koji imaju taj sindrom, 10% ima jedan gen. Dakle, među onima koji imaju taj sindrom, incidencija tog gena je 1:10.
3) Oni koji nemaju sindrom, sigurno nemaju taj gen.
Zanima te incidencija tog gena u općoj populaciji. Ona je tada doista umnožak ovih dviju, 1/50 000 × 1/10 = 1:500 000 (jer je to 1/10 od tih 1/50 000). To vrijedi za te populacije za koje su podaci skupljani. Ako za Hrvatsku nisu, možeš samo pretpostaviti da vrijedi i za Hrvatsku (i napisati u svom radu da si to pretpostavila na temelju tih podataka).
Što u Hrvatskoj ima manje oboljelih, može biti čisto slučajno, da, vjerojatnost nije garancija, a osobito ne da će biti ravnomjerno raspoređeni po svijetu.

Eh, mislim da smo se sad razumjeli: moja pretpostavka u općoj populaciji po toj projekciji je 1:500 000.
Ne pišem rad, već interpretacija nalaza pacijenta kod kojeg je nađen taj gen pa me zanimalo jesam li ispravno si to prikazala. Hvala za pomoć i pojašnjenje u interpretaciji.
Pretpostavila sam da je nešto slično. Nešto mi zvoni u glavi da su nam na faksu tumačili da incidencija neće značiti točno taj broj iz razloga što se i onda gledaju šanse ovisno o vrsti naslijeđivanja tj. u ovom primjeru kako se radi o autosomno dominantnom genu dakle 50% šansi pa na svakih 1:50 000 1 dijete ima šansu 50% da naslijedi/dobije mutaciju a 50% ne. Ovo zadnje mi je nešto klimavo.
__________________
--------------------------------------------------
You may have a heart of gold, but so does a hard-boiled egg...
--------------------------------------------------
UglyKidJoe is offline  
Odgovori s citatom