Pogledaj jedan post
Old 02.11.2011., 10:34   #210
Quote:
LudaPtica kaže: Pogledaj post
Što je to "prijavljeno", a što "pravo" prebivalište ?
Zakon spominje samo "prebivaliste", to je dakle mjesto u kojem prebivas, ja to zovem "pravim" prebivalistem. Ja to barem tako shvacam, napisao sam "AFAIK". Imao sam ja takav slucaj, zivio/radio vani (daleko preko 183 dana u godini), na MUPu mi rekli da ne moram odjavljivat prebivaliste u RH ako cu uobicajeno boraviste imat vani. Ja sam to shvatio tako da ukliko imam i prebivaliste i uobicajeno boraviste u drugoj drzavi, da se onda ne tumaci da imam prebivaliste u RH iako sam prijavljen. No priznajem da nisam siguran kako bi PU to zaista tumacila, na MUPu su mi do sada cesto davali pogresne informacije, mozda ima netko konkretnije iskustvo. No za dobrobit diskusije ce se pomirit s time da i netko tko ima samo prijavljeno prebivaliste u RH biva smatram rezidentom iako tu mozda ne prebiva niti jedan dan u godini.

Quote:
Ovo zadnje što si napisao je isto labavo (da ne kažem glupost), nerezident u zakonu o dohotku se odnosi samo na osobe koje bi eventualno Hrvatska mogla oporezivati po toj osnovi (dohodak).
Ako je osoba I nerezident I nema prihode u Hrvatskoj - onda ga RH ne može oporezovati.
A gdje sam ja tvrdio suprotno? S time da je ovo sto ti na kraju pises oksimoron jer ne moze netko nemat dohodak/prihode u RH i biti nerezident buduci je nerezident definiran kao sto je definiran u clanku 4.

Quote:
Ne možemo mi oporezivati Njemca koji zarađuje plaću u Njemačkoj , naravno
Jel netko po drzavljanstvu Nijemac ili Hrvat je za porezni zakon nebitno.
To kako se jedan "Nijemac" oporezuje u RH je definirano zakonima, postoje scenariji u kojima se jednog takvog "Nijemca" moze oporezovat u RH (dakle ovisno o prebivalistu, boravistu i poslu). Ako nema nista od toga u RH, naravno da ga se ne moze porezovat u RH.

Quote:
Ako si zarađuješ vani, a imaš ovdje prijavljeno prebivalište, sorry, zakon je jasan - ti si rezident.
To jel netko rezident il nije nije odredjeno time gdje netko novac zaradjuje vec iskljucivo onime sto pise u zakonu, a zakon govori o "prebivalistu ili uobicajenom boravistu". Ako netko ima prebivaliste u RH a zaradjuje vani, onda "da", ta je osoba rezident u RH (a mozda i vani) ali to ne znaci i da ce on morat i placat porez u RH onako kako zakon o porezu na dohodak kaze.

Sto se ovog drugog tice, mislim da se nismo razumjeli... ja sam svoju komentar o "za zakon nebitnim osobama" nadopunio na recenicu u kojoj govorim o ljudima koji nemaju ni prebivaliste ni uobicajeno boraviste u RH i rekao da takve osobe ukoliko u RH ne ostvaruju dohodak za nas porezni zakon nisu bitne.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom