Pogledaj jedan post
Old 16.03.2008., 23:28   #24
Quote:
nitko i ništa kaže: Pogledaj post
Prošlost jest, i to jest kao nužna. (Nitko više – niti Bog, kako su to govorili teolozi – ne može učiniti da nije bilo ono što jest bilo.)
Utoliko, svako insistiranje na nužnostima/determinizmima i sličnome zadržava se u okvirima prošlosti.
Budućnost jest, i to kao moguća ostvarenost. (U budućnosti nije moguće baš bilo što – postoje mogućnosti koje mogu biti ozbiljene ili ne).
Sadašnjost jest, kao stalni odabir između ponavljanja prošlosti ili otvaranja za moguću budućnost.
Meni se osobno ova stvar sviđa ali je spojena sa znatnim problemima. prije svega, vjerujem da su mislioci dobro razradili taj koncept i ispravno ga povezali sa dimenzionalnošću, no u tvom postu ja to ne vidim.
Zato, a u svrhu boljeg razumijevanja, mislim da se trebamo orjentirati na sam pojam DIMENZIJE. Neću se strogo držati prostornih odrednica, jer si se ti od toga ogradio.
No ono što dimenzionalnost jest je skup nezavisnih veličina koje sudjeluju u opisu nečega.
U prostoru, koordinate, tj. vektori koji čine bazu vektorskog prostora se kombiniraju da bi se odredila neka točka u prostoru. Ako imamo tri vektora koji su nužni za opis, prostor je trodimenzionalan.
U opisu nekih drugih veličina, moraju postojati konstitutivni elementi koji su međusobno nezavisni, tje. ni jedan od njih se ne može opisivati pomoću ostalih. Tada ti konstitutivni elementi čine bazu koja je potrebna za opis nekog svojstva.

E sad. Ako ti imaš konstitutivne elemente koji su prošlost, sadašnjost i budućnost, onda bi se svaka točka u vremenu trebala moći opisati sa KOMBINACIJOM tih elemenata. Međutim to nije tako. Prošlost se odnosi na segment vremena od minus beskonačno do nula, sadašnjost je ta nula, a budućnost je sve što će tek biti. I ti segmenti se ne preklapaju. Tako da te odrednice, prošlost, sadašnjost i budućnost su samo područja vremena.

Pokušao sam malo razmisliti na način na koji si opisao, kao neminovni događaji koji su se zbili, događaji koji se upravo zbivaju, i mogući događaji koji imaju mnoge varijacije da se zbude.
Onda bi u svim tim događajima ono nedefinirano i nepredvidljivo zapravo bila budućnost, sve apsolutno predvidljivo bi bila prošlost, a sve što je u stvaranju, bi bila sadašnjost. Tako bismo onda imali npr. u teoriji kaosa otoke regularnosti koji bi bili pod velikim uplivom prošlosti, kaotični režim kao budućnost i fraktalna separatrisa koja je sadašnjost. Tu već stvar postaje jako zanimljiva.
Batt_X is offline  
Odgovori s citatom