Pogledaj jedan post
Old 02.06.2006., 00:17   #1
Dokumenti, potvrde i ini papiri za vjenčanje (korisne informacije u prvom postu)

Zahvaljujući dojavama forumašica i informacijama koje nam je napisala matičarka, ovdje stavljam bitne informacije o papirima i procedurama potrebnim kod prijave braka. Ako se s vremenom nešto izmijeni ili se neka informacija ispostavi netočnom, molim da mi to javite kako bih unijela ispravke. Mayo

Za vjersko sklapanje braka s učincima građanskog:
1. Javljate se u matični ured koji je nadležan po mjestu crkve u kojoj namjeravate sklopiti brak. Morate doći osobno oboje jer se potpisujete.
2. Ponesete:
- domovnice (vadite ih u onom uredu gdje su vas roditelji prijavili)
- izvatke iz matice rođenih ne stariji od 3 mjeseca (od 01.01.2014. izvadak možete podići u bilo kojem matičnom uredu RH, pa i tu gdje se prijavljujete)
- osobne iskaznice ili putovnice mladenaca
- kopije osobnih iskaznica kumova (ako su inozemstva, onda kopije putovnica)
3. Plaća se:
- 100,00 kn na opću uplatnicu u svrhu državnih pristojbi
- 2 x 20 kn biljega (kupite ih prije)
- 20,00 kn gotovine za potvrde za crkvu
- 5,00 kn gotovine za izvadak iz matice vjenčanih
- 20,00 kn biljega + 4,00 kn za tiskanicu vjenčanog lista
Cijene se razlikuju od ureda do ureda jer ne izdaju svi matičari sve dokumente.
3. Nakon prijave uplaćujete 100 kn njihovom uplatnicom.
4. U matičnom uredu se sastavlja zapisnik o prijavi namjere sklapanja braka i izdaju vam se službene potvrde o tome da ste slobodni u građanskom obliku. Potvrda koju izdaje matičar vrijedi 90 dana.
5. Potvrdu nosite svećeniku koji će vas vjenčati.
6. U crkvu nosite:
- krsni list i slobodni list (ako niste kršteni u župi vjenčanja, inače sve već imaju)
- potvrdu o zaručničkom tečaju (tečaj košta oko 100 kn, cijena nije ista u svim župnim uredima)
- potvrdu koju ste dobili u matičnom uredu

Za građansko sklapanje braka:
1. Javljate se matičaru po svom izboru, ovisno o tome gdje želite sklopiti brak. Rok za prijavu je unutar 30 do 45 dana prije dana vjenčanja.
2. Ponesete:
- domovnice (vadite ih u onom uredu gdje su vas roditelji prijavili)
- izvatke iz matice rođenih ne stariji od 3 mjeseca (od 01.01.2014. izvadak možete podići u bilo kojem matičnom uredu RH, pa i tu gdje se prijavljujete)
- osobne iskaznice ili putovnice mladenaca
- kopije osobnih iskaznica kumova (ako su inozemstva, onda kopije putovnica)
3. Plaćate:
- 100,00 kn na opću uplatnicu za državne pristojbe
- 200,00 kn za čin sklapanja braka
- 5,00 kn u gotovini za izvadak iz matice vjenčanih
- 20,00 kn biljega i 4,00 kn u gotovini za vjenčani list

Svjedoci (kumovi):
- ako sklapate vjerski brak s učincima građanskog, svjedoci navedeni kod matičara moraju biti i svjedoci u crkvi
- ako odvojite vjersko vjenčanje od građanskog, odnosno ako sklapate brak posebno u crkvi, a posebno građanski kod matičara, onda ne morate imati iste svjedoke u crkvi i kod matičara






-----
Hej curke imam jedno pitanje,nema veze sa temom,al procitah da je puma7 bila u maticnom uredu pa me to potaknulo na pitanjce.Negdje sam procitala da kad se ide u maticni ured na prijavu da trebaju osobne od kumova...E pa sad mene zanima dal trebaju jer ak trebaju malo bu zeznuto jer je kum iz svicarske

Zadnje uređivanje Mayo : 05.05.2014. at 08:57.
ayrin is offline  
Odgovori s citatom