Pogledaj jedan post
Old 25.02.2013., 13:00   #5
Quote:
Dustflower kaže: Pogledaj post
Prvi put cujem za ovaj zakon U istoj sam situaciji (manje od godinu dana u inozemstvu, prebivaliste i radna dozvola na odredjeno).

Mislim da mi spadamo u kategoriju privremeni, bez obzira sto postoji mogucnost da se to pretvori u trajni boravak.

Trajno iseljenje bi bilo u slucaju trajnog odlaska nevezanog za posao (brak ili sl. obiteljski razlozi itd.)

Pisat cu hrvatskom konzulatu ovdje gdje zivim, pa javim sto su mi rekli.
Da, zaboravio sam napomenuti da mi je zapravo radna dozvola privremena, ne samo ugovor o radu što je manje bitno. Ali opet... tko uopće od stranaca u bilo kojoj državi EU (i ne samo tu) u prvih par godina dobije trajni boravak...
Super, javi nam što kažu.

Quote:
Mrs Cookie kaže: Pogledaj post
Također nisam upućena potpuno u novi zakon, ali jamačno je vezan uz izbore i naš očajan izborni zakon prema prebivalištu.

Teško će se ovo provesti u praksi, jer tko od svih koji iseljavaju zbilja može odjaviti prebivalište kad za prijavu trajnog prebivališta, odnosno trajnog boravka negdje vani treba ponekad i par godina? Mora postojati reciprocitet.

Da ne spominjem da je "prebivalište", koliko mi je poznato, nepoznata i nebitna kategorija u nekim EU zemljama (znam za UK).
Mislim da to nema veze u kontekstu u kojem to gledaš. Čini mi se da je u mnogim zemljama prebivalište jednostavno adresa na kojoj obitavaš nevezano za vizu koju imaš, i da je to adresa zanima hrv. vlasti, bez obzira na to imaš li privremeni ili trajni boravak tamo. Međutim, sada mi je nejasno kako ću ja hrv. vlastima dokazati adresu u inozemstvu kad mi ne piše na osobnoj, niti igdje drugdje osim na računima za režije.


Quote:
Schenk kaže: Pogledaj post
..ako sam hrvatski drzavljanin i imam hrvatsku putovnicu i na zadnjoj stranici pise prebivaliste koje imam u HR...zivim vani vec 6-7 godina i nemoze mi na putovnici pisati prebivaliste druge drzave...ili? smijesno sve ovo i cudno
To je i meni nejasno, zato sam otvorio ovu temu. Jako puno ljudi ima taj slučaj, tako da sam iznenađen da sam prvi koji je otvorio ovo pitanje na forumu jer se ovo tiče jako jako puno ljudi.
Možda po novom u putovnici može stajati prebivalište koje se nalazi izvan RH. Iako, u nekom drugom zakonu piše da se putovnica ne treba mijenjati ako se mijenja prebivalište, tako da ne znači da ćemo biti obvezni vaditi novu putovnicu.
r2d2x2 is offline  
Odgovori s citatom