Pogledaj jedan post
Old 15.03.2010., 09:35   #226
Odlazak van...

Znam da ima već dosta ovakvih postova, dosta sam ih i sam pregledao, ali su većinom stari po nekoliko godina, a situacija se na tom polju mijenja jako brzo.

Razmišljam o odlasku van, favoriti su mi Austrija ili Njemačka, a u krajnjem slučaju Kanada ili Australija.

Austrija mi se sviđa jer je blizu, a u Njemačkoj imam rodbinu. Za Kanadu i Australiju bi se našlo nešto rodbine i prijatelja koji tamo žive.

Po zanimanju sam VSS informatičar, trenutno završavam magisterij, supruga mi je SSS ekonomist; služim se njemačkim i engleskim (njemačkim malo slabije, engleskim malko bolje) a supruga odlično govori engleski. Imamo curicu od 7 godina koja bi na jesen trebala krenuti u školu.

Međutim, danas više nije lako otići van kao prije. Zemlje EU su postrožile kriterije za ulazak, ali pretpostavljam da nije nemoguće. Slao sam molbe tvrtkama koje traže ljude preko internet portala, ali uvijek dobijem negativan odgovor, pretpostavljam da radije uzimaju svoje ljude nego strance kojima moraju pomoći dobiti papire isl...

Ako netko ima sličnih iskustava sa pozitivnim epilogom, bio bih zahvalan za neku informaciju, dakle kako (prvenstveno mislim na Njemačku i Austriju) dobiti stalne boravišne papire i radnu dozvolu?!

Naravno, supruga i dijete bi išli samnom, ne pada mi na pamet ostaviti ih ovdje.
mradovan is offline  
Odgovori s citatom