Pogledaj jedan post
Old 28.09.2013., 19:24   #1724
Quote:
retsam kaže: Pogledaj post
S tim da bih ja genitiv množine od predodžba napisao (i izgovorio) predočaba, kako je preporučeno u Hrvatskom jezičnom savjetniku.

Mislim da je to najbolje definirano u IHJJ-ovu Pregledu povijesti, gramatike i pravopisa
ok


zašto je svijet - svjetski, zvijer - zvjerski, ali korijen - korijenski?

taj refleks jata mi je isto dosta nejasan. u vezi toga, ali i niza drugih primjera, nije mi jasno da li je hrvatski dosta fleksibilan, slobodan, nasumičan do razine nepodvodljivosti pod pravila ili svi priručnici nisu dovoljno precizni i iscrpni. jebote ja nisam našao nijedno pravilo kome nisam našao iznimku ili koje nije dovoljno precizno formulirano.

siva gramatika (znam da ju stalno grdim ali jebi ga, nisam ja kriv što je puna nedostataka) npr. kod alternacije ije/i navodi za pridjeve ž. rod (cio - cijela), premda je očito da se alternacija provodi i ostala dva roda (N cio dan - G cijelog dana; cijelo selo, itd.). ali tu je i logička greška već u startu: alternacija se naime ne provodi u ž.rodu (tu se vidi korijen, tj. osnovni oblik pridjeva, cijel-), nego baš u m.rodu (cio) jer alternacija je ije>i, a ne i>ije.

dakle klasični propust kod objašnjavanja refleksa jata je to što se ne objašnjava što je ishodište, osnova, a što alternacija.

Zadnje uređivanje varvaria : 28.09.2013. at 19:39.
varvaria is offline