Pogledaj jedan post
Old 11.12.2002., 01:46   #17
Post La buche de Noël

iliti Božična grana po naški. Istina da je onak puno tu prčakanja, ali ispadne fino (pazi mene skromnu! ). Inaće, to je francuski tradicionalni kolač (OK znam da otkrivam toplu vodu) i može se naći svakakve verzije istog, ali meni je ova najfinija.

La bûche de Noël (Božićna grana)

za biskvit: 4 jaja, 7.5 dag šećera (digresija: ja koristim fruktozu pa pošto je ona slađa od običnog šećera, stavljam uvijek oko 60% od ovdje navedene količine), 1 vanilin-šećer, malo soli, 7.5 dag brašna
za kremu: 1 jaje, 40-50 dag zamrznutog kesten-pirea (onaj Ledo je jako fini), 2 žlice ruma, 1 žlica kakaa (po mogučnosti onog gorkog), 1 vanilin-šećer, šećera u prahu prema potrebi tj. ukusu (meni je ovaj kupovni kesten pire sam po sebi dovoljno sladak), 15 dag putra
za premazivanje: 30 dag čokolade u prahu, 10 dag putra, šećer u prahu za posipanje, ukrasi svakakvi

Za tijesto se dobro izmiješaju žutanjki s obje vrste šećera. Od malo posoljenih bjelanjaka se istuče čvrsti snijeg. Smijesi žutanjaka se istovremeno dodaje brašno i snijeg, i sve se onak na rahlo sa žlicom pomiješa. Namasti se i pobrašna onaj masni papir za pečenje kolača i smjesti na širi protvanj. Na to se ulije smjesa i razmaže tako da bude u tankom sloju. To se peče 10-12 min u pečnici na cca 200 C. Ispečeni biskvit se stavi na navlaženu kuhinjsku krpu i odstrani se masni papir. Saviti oprezno biskvit skupa s krpom (onak ko roladu) i sve zajedno staviti na 1 sat u frižider. U međuvremenu za kremu mikserom se izmiješa jaje sa vanilin-šećerom i šečerom u prahu (ak vam sve skupa nije dovoljno slatko). Posebno kuhačom miješati kesten-pire s otopljenim putrom, kakaom i rumom da se poveže. Sve to umiješati u smjesu žutanjaka i šećera. Oprezno odmotati biskvit (onaj koji je u bio u frižideru, skupa s krpom - krpu sad u veš baciti ) i namazati s kremom. Sve skupa opet zarolati i staviti natrag u frižider (bez krpe ) na nekih 3 sata. Ako ta 3 frei sata ne umijete pametnije provesti, možete od marcipana slagati razne listiće , cvjetiće i one male gljivice koji će poslužiti kao ukras grani kad je konačno gotova. Za premazivanje grane se na pari istuče čokolada u prahu s putom, dok se sve ne poveže. Dobivenu smjesu hladiti dok ne postane mlaka. Izvaditi roladu iz frižidera i ukoso odrezati oba kraja, te ih uz pomoć čokoladne kreme slijepite sa strane da sve izgleda ko izgleda neko deblo. Sve skupa premazati na debelo sa čokoladnom kremom te vilicom našarati "koru". Opet malo metnuti u frižider da se sve dobro stvrdne. Prije posluživanja ukrasiti sa onim marcipan ukrasima (koje ste kakti napravili, ili ak ste pametniji od mene, kupili) te posipali s šećerom u prahu (on glumi snijeg na grani).

E da, još jedan važan detalj, srediti sebe i nabaciti smiješak (mislim, psmtr i kolač ak je kuharica ostala sva u brašnu do lakta i pada s nogu ).
Tak!
Sve skupa bi trebalo otprilike ovako izgledati.
__________________
I don't care to belong to a club that accepts people like me as members.
FannyB is offline  
Odgovori s citatom