Pogledaj jedan post
Old 18.08.2009., 15:09   #1
Samogradnja bazena za kupanje

Iako slična tema već postoji, posljednji post u njoj je iz 2006-te, a i tema je odlutala u male vrtne bazene za bilje i ribice.
Dakle...
Do danas sam upropastio tri mala bazenića (ona iz Bauhausa). Jedan je bio 450x90 cm a dva ona manja, mislim da su 350 cm promjera. Naravno, najveći problem je folija koju je vrlo teško i mukotrpno čistiti i prati. Na ovom najvećem bazenu mi je kroz tu foliju čak prorasla trava. Nove folije su skupe za mijenjanje jednom ili dvaput godišnje, pa sam došao na ideju da bazen sagradim sam i da bude takvih dimenzija da u njega ide najobičniji najlon standardne širine 4 m. Svojevremeno sam u dvorištu uređivao vrtno jezerce s takvim najlonom i nije bilo problema. Bazen bi bio pravokutna metalna konstrukcija od cijevi 50x50x2, unutarnjih dimenzija 800x180x100 cm (d,š,v). Stijenke bih iznutra obložio pocinčanim limom. Na dno bih stavio desetak cm pijeska. Rubove bih također onako koso zasuo pijeskom, kako se slažu i ti bazenići iz Bauhausa. Zapravo, cijela konstrukcija bi bila znatno veća: 1000x480 cm, s rupom navedenih dimenzija u sredini. To povećanje od dva metra na jednoj dužoj strani bazena i po metar na ostale tri strane bi bila terasa od jelovih fosni (obojanih u zeleno). Vanjska strana cijele konstrukcije bi bila obložena brodskim podom do visine cca 200 cm od zemlje, tako da dobijem i punu ogradu oko cijele terase visine cca 1 m. Ne znam jesam li dovoljno jasan... a vidim da ovaj forum baš ne obiluje slikama. (Usput, kako postaviti slike?)
Dakako, takvo proširenje konstrukcije bi držalo pritisak vode i omogućilo pravokutnu formu. Naravno, sve bi to blo u tridesetak betonskih stopa u zemlji.
E sad ono najvažnije - u bazen tih dimenzija ide običan poljoprivredni najlon i košta cca 100 kn (direktno od proizvođača). Dakle, kad dođem s godišnjega a voda i folija su zmazane i zelene, sve bacam.
Napominjem da bi bazen bio cca 30 m daleko od vrlo izdašnog potoka, tako da mi voda nije problem. Istina, malo je žućkasta, ali naći ću već način da je pročistim. Ako i ostane žuta, nije bed, važno da je bakteriološki ispravna.
Imam u planu i neko primitivno dogrijavanje vode i to suncem i na otpad od iverice (imam stolariju s kamionom otpada mjesečno). Nekakvi predizračuni materijala vrte se oko 3-4000 kn za sve (bazen, povišena terasa oko njega, ograda).
I to je to. Zanima me je li itko pokušao nešto slično? Ima li još netko takvu ili sličnu ideju?
maliodpalube is offline  
Odgovori s citatom