Tema: Anksioznost
Pogledaj jedan post
Old 19.02.2008., 14:23   #7461
Quote:
mirna1979 kaže: Pogledaj post
oprosti al meni je čisto normalno da imaš tremu pred 100 ljudi naročito ak ti to nije svkodnevica, pa jebote nisi od kamena, btw. da mi se to i desilo uopće se na to ne bi obazirala. Po tebi za svaki drek treba kljukat tablete. Evo ti jedna od definicija treme....

Strah od javnog nastupa normalan je i prirodan osjećaj. Tremu imaju svi, glumci pred predstave, pjevači pred koncerte, profesori pred predavanja pa i političari pred javne govore. Takav strah teško je i gotovo da se i ne može pobijediti, ali se može i to u značajnoj mjeri ublažiti. Do te mjere da neće biti nikakva prepreka istupanju pred drugim ljudima.


Tremu psiholozi objašnjavaju kao strah od sramoćenja. Bojimo se da će naši nedostaci izaći na vidjelo i da ćemo tako postati manji u tuđim očima, jer svakim izlaskom pred publiku, tj. mnoštvo okupljenih ljudi, na kocku stavljamo image koji smo o sebi stvorili.
- Ti me jednostavno nisi dobro razumjela. Ja sam govorila o tremi (normalnoj) i o paralizirajućoj tremi. Razlika je dan i noć.
Dakle, ova prva trema javlja se kod svih i bilo bi gotovo nenormalno da se ne javi. No to je pozitivna trema. Često je spominju pjevači i javne osobe pa kažu - da, imam tremu, ali me ona pokreće da dam najbolje od sebe. Vidiš, to je pozitivna trema.
Drugi vid treme je takav da osoba ne može izaći pred javnost (dakle, takvi se nikad ni neće baviti javnim poslom) no ako baš mora, kao što je to slučaj kod one cure u postu, tada dolazi do treme koja u potpunosti može blokirati osobu, pa ona više nije u stanju uspostaviti bilo kakvu kontrolu nad sobom. Dakle, svi vide da se njoj tresu ruke, da joj drhti glas, da govori nepovezano, da joj sve ispada iz ruku itd., + toga je svesna da to svi vide i onda joj je još gore. Zamisli pjevača kojem tako drhti glas da ne može pjevati ili mu se tako tresu ruke da mu pleše mikrofon? Naravno da taj ne možeš biti pjevač ili čitati Dnevnik s takvom paralizirajućom tremom. Sjećam se da je popularni Oliver Mlakar izjavio da doživi strašnu tremu kad je morao u Dnevniku čitati vijesti, pa su ga maknuli s te dužnosti. No strah nije nikad doživljavao u izravnom kontaktu s publikom ili sudionicima svojih emisija - taj mu je medij naprosto odgovorao.

Paralizirajuća trema spada pod socijalnu fobiju. Naravno da nema smisla da netko loče antidepresive ako mu se takva trema pojavi jednom godišnje. To bi bilo suludo. No nema ništa loše u takvoj situaciji popiti anksiolitik. Netko drugi popije 3 pive - pa i to je kemija, kao i cigarete i sl.
Dvojba is offline