Pogledaj jedan post
Old 04.04.2016., 14:39   #37
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Mutacija je promjena koja nastane slučajno i dalje se prenosi na potomke. Potomci dalje prenose svoju originalnu mutaciju, ali i mutacije svojih predaka. Kada bi u Dalmaciji našli barem jednog građanina Rimskog carstava koji posjeduje istu određenu mutaciju kao većina današnjih Hrvata, onda bi bilo vrlo izvjesno da većna današnjih Hrvata vuče podrijetlo od starosjedilaca, stanovnika Rimskog carstva (Ilira, Dalmata, Romana itd... kako god da se zvali).

S druge strane, izostanak ove mutacije u Rimsko doba na teritoriju Dalmacije, a ujedno njeno prisustvo na Karpatima, bio bi jak indikator da je predak većine današnjih Hrvata došao s Karpata nakon propasti Carstva, i sa sobom donio svoje gene.

Malo sam pojednostavnio priču kako bih ilustrirao osnovnu ideju, no za ovakva proučavanja postoji software, matematičke formule itd. Ono što hoću reći je da je za neke zaključke dovoljan i manji broj uzoraka. Uzmi na primjer duhan. Ova biljka je došla u Europu tek nakon otkrića Amerike. Zamisli da netko u Europi pronađe barem jedan grob iz 9. st. s tabakerom i cigaretama. Cijela povijest o otkriću Amerike bi se tada trebala preispitati
OK, drago mi je da si ignorirao moje prvo pitanje. Glede svega ovog sto pricas o mutaciji, oprosti, ali je ne vidim apsolutno nikakvu mogucnost da se to istrazuje, a sto je mozda puno vaznije, uopce ne vidim nikakvu svrhu za to.

Analogija o cigaretama ti nije bas najbolja. Cigarete bi davno istrunule, ali lule i mozda i neki oblici tabakera ili vrecica su nadjene diljem cijele Azije i Europe, davno prije otkrica Amerike.

Vjerovao ili ne, pusila se marihuana.
Dilberth is offline