Pogledaj jedan post
Old 07.04.2016., 16:06   #1
Jasenovac fotošopirana istina: Sedlarov udarni argument o plivanju leševa uzvodno je loša montaža

- JASENOVAC-FOTOŠOPIRANA ISTINA: Sedlarov udarni argument o plivanju leševa uzvodno je loša montaža

Brojne kontroverze izazvao je dokumentarni film "Jasenovac – istina" Jakova Sedlara koji je ovog tjedna premijerno prikazan u zagrebačkom kinu Europa. Film je to koji, ukratko, skriva mnoštvo opasnih laži, te negira holokaust i ustaški genocid, što je vidljivo već i iz samog trailera koji ga promovira.

Trailer želi posebno naglasiti poslijeratna pretjerivanja u broju jasenovačkih žrtava suludim naslovom iz Vjesnika "Mnoge leševe iz Jasenovca Sava je donijela do Zagreba“. Isti insert može se vidjeti i u samom dokumentarcu, a Sedlar ga je posebno isticao u svojim intervjuima pred premijere po dijaspori.

„Ima jedna naslovna stranica Vjesnika iz 1945. koje nema u Arhivu u Hrvatskoj, ali sam je našao na drugome mjestu. Na naslovnoj stranici Vjesnika piše: 'Mnoge leševe iz Jasenovca Sava je donijela do Zagreba'. Što znači da je Sava u to vrijeme trebala teći uzvodno!“, objasnio je mudro Sedlar, iznoseći „ključni“ argument.

Kako sam nedavno povodom jednog rada pročitao sve brojeve Vjesnika Jedinstvene narodno oslobodilačke fronte Hrvatske iz 1945. godine začudilo me što nisam i sam primijetio tako bizarnu naslovnicu. No, već na prvo gledanje trailera prikaz naslovnice mi je izgledao kao fotomontaža, tako da sam posumnjao kako se ne radi o originalnoj najavi Sedlarovog filma. Međutim, na YouTube ga je postavio korisnik koji nosi isto ime kao i montažer filma Alfred Kolombo.


Stoga smo, za početak, analizirali print screen Sedlarove naslovnice u HD rezoluciji. Naslov je bio potpuno neprirodno postavljen s obzirom na ostatak teksta, te je imao ogromne praznine oko sebe i izlazio van margina. Bilo je očigledno da se radi o fotomontaži, i to jako lošoj. Naime, golim je okom bilo vidljivo da se nastojalo skriti originalno izdanje, no opet jako loše: baš na mjestu datuma i rednog broja lista nalijepljeni su efekti oštećenog papira, kako mu se ne bi moglo ući u trag. Mrlje su trebale ići u skladu s ostatkom naslovnice, koja je također malo zgužvana. Međutim, članak ispod naslova je ostao prečitljiv, a krivotvoritelji se nisu potrudili niti staviti neki podnaslov kako bi popunili praznine. Tako se može lako vidjeti da počinje ovako: „BEOGRAD, 14. svibnja – Potpredsjednik vlade i ministar za konstituantu Demokratske Federativne Jugoslavije Eduard Kardelj dao je suradniku TANJUGA odgovor na nekoliko pitanja o položaju Trsta, Istre i Slovenskog primorja“. Dakle, naslov o leševima iz Jasenovca i članak o Trstu nemaju ama baš nikakve veze jedan s drugim.

U zaglavlju svakog broja Vjesnika iz tog vremena stajala bi izdvojena najvažnija izjava u tom broju, u ovom slučaju je na tom mjestu vidljiv dio citata Edvarda Kardelja: „Svi slobodoljubiv ljudi osjećaju, da od nove Jugoslavije mogu očekivati samo to da će ona poštovati njihova nacionalna prava, da ona nosi istinsku demokraciju i slobodu. U tome je ona snaga nove Jugoslavije, koja u najvećoj mjeri razoružava naše neprijatelje“.

Kako bismo se uvjerili u ovu skandaloznu podvalu redatelja, koji ipak ima neki ugled u javnosti, u čitaonici periodike Nacionalne sveučilišne biblioteke pregledali smo sve brojeve Vjesnika iz svibnja 1945. godine, s obzirom da je na Sedlarovoj naslovnici očito namjerno uništen dan izdanja, pa je ostalo vidljivo samo da je mjesec objave svibanj. Kako nismo našli na traženi naslov ni u jednom broju, a u arhivi su bez iznimke svi brojevi, pregledali smo, za svaki slučaj, i sve Vjesnike od siječnja do svibnja te od svibnja do kolovoza. I dalje nismo našli na naslov koji je, kako Sedlar tvrdi, objavio Vjesnik.

Više na:

http://www.index.hr/indexforum/posto...aza/1#16311847
Torrio888 is offline  
Odgovori s citatom