Tema: Hologram
Pogledaj jedan post
Old 15.07.2017., 11:57   #82
Quote:
nezgodan2 kaže: Pogledaj post
nije li teorijska fizika oksimoron
Nije. Fizika se sastoji od teorijske i eksperimentalne. Teorijska je osnova, da bi eksperimentalisti uopće znali kako će postaviti eksperiment koji potvrđuje ili opovrgava teorijski postavljenu hipotezu.

Quote:
utisana kaže: Pogledaj post
Samo ti nastavi
Polovit ćemo
Načelo koje sam spomenuo još se zove i Maldacenina dualnost, a radi se o pretpostavljenoj dualnosti baždarnih polja i gravitacije. Na jednoj strani te dualnosti stoje Anti de-Sitterovi prostori, a na drugoj konformalne teorije (baždarnih) polja kao npr Yang-Millsova polja. To bi bila neka osnova od koje se polazi.

Reci mi kad što ste polovili, da li da idemo dalje?

Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
NIsam rekao eterom u smislu onoga što ga je ukinuo Einstein.
Nego u smislu kojeg etera si rekao?

T
Quote:
eorije koje si naveo (hipoteze su, matematika) se bave upravo prostorom.
Nijedna od teorija koje sam spomenuo se ne bave prostorom kao takvim, tek neke se bave oblicima (topologijom) prostora, jer to ima određenu eksplanatornu moć u samim teorijama, kao npr. u općoj teoriji relativnosti kod objašnjenja gravitacije na velikoj skali, ili u teorijama struna gdje su ključni oblici na mikro skali koji se zovu Calabi-Yau manifoldi.

Dakle, ne bave se prostorom, on je u gotovo svakoj teoriji (osim možda u LQG) zadani parametar i generalno se tretira kao kontinuum.

Quote:
Ako nisam u pravu ti objasni ali tako da nešto i napišeš..npr. ja volim fiziku pojednostaviti što se više može i davati primjere.
A nisi u pravu, nagađaš. Pokrenuo si raspravu o holografskom načelu u fizikalnom smislu što je objektivno vrlo teško, jer se radi o najmodernijoj teorijskoj fizici koju je vrlo teško objasniti široj populaciji.

Quote:
nezgodan2 kaže: Pogledaj post
poanta je da me boli ona stvar jel "hologram" il nije.. znam samo da me boli nožni prst.. kužiš?
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Naravno da te kužim, pa odgovorih ti...(realnost je relativna)
ili..
Slično kao kad sanjaš da letiš pa padneš iz kreveta.
Još jednom napominjem da holografsko načelo u fizici nema nikakve veze s popularnom slikom iz novinskih članaka, stekli ste pogrešan dojam o čemu se radi.

Ne radi se o tome da je svemir hologram u trivijalnom smislu.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom