Pogledaj jedan post
Old 11.09.2017., 21:15   #59
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Ako sam dobro shvatio, sada se ne moze iskazati nego utekne/izvjetri onog momenta cim se iskaze i postane nesto sto je bilo i time se ukine kao sada. To znaci da zapravo kada iskazujemo nesto sada zapravo iskazujemo da je nesto bivalo (bitisalo <- nemoj me jebat) a to pak znaci da to nesto iduci sada (iduci trenutak) vise ne biva pa iz toga valjda mozemo zakljuciti (aufhebungati?) da sada (je ono sto) jest. Iz toga slijeda da jedno sada moze sadrzavat mnogo razlicitih sada tj. moze ukljucivati minute, satove, dan jer danas jest, ili ovaj sat (u kojem pisem post) jest sada.
Da.
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Možda je najbolje da dam primjer. Dunav, Volga, Amazona... (niz možeš nastaviti) su rijeke. Rijeka je ono opće, univerzalno. Svaka od njih ima, recimo to tako, određene osobine, posebnosti po kojima ih razlikujemo. Među tim osobinama neke su zajedničke svima njima. Pitanje za ovaj konkretni slučaj glasi: jesu li Dunav, Volga, Amazona... rijeke zato što imaju te zajedničke osobine ili one imaju te zajedničke osobine zato što su rijeke?
Moglo bi se reći da su Dunav, Volga, Amazona... rijeke zato što imaju te zajedničke osobine; s druge strane, Micko, Cici i Puffy imaju zajedničke osobine jer su mačke. Naime, to ovisi je li nešto "natural kind" ili nije.

Po čemu je nešto rijeka a nešto drugo potok? Je li granica između njih neka oko koje smo se više-manje dogovorili, ili je nekako prirodna? Nema prirodne granice između rijeke i potoka. Jedno je veće, drugo je manje, ali granica je proizvoljna. Dakle, nabrojano su rijeke (a ne npr. potoci) jer imaju zajedničku osobinu da su velike tekućice.

S druge strane, mačke imaju zajedničke osobine jer su mačke, odnosno, jer su potomci mačaka. Možemo se mi dogovarati ovo ili ono, potomci mačaka će biti mačke. Mačka je "natural kind". Ili, komadi zlata imaju zajedničke osobine jer su komadi zlata, odnosno, jer imaju 79 protona u jezgri. Da nemaju, ne bi bili zlato, i ne bi imali te osobine. Dakle, imaju te osobine jer su zlato, odnosno, zlato je "natural kind". Rijeka nije.
Quote:
Uglavnom se slažem, ali vratimo se na ono što si prije rekao da mi "govorom pretvaramo sličnosti u jednakost", a pošto govorom izražavamo ono univerzalno, onda ispada da je univerzalnost pretvaranje sličnosti u jednakost. E sad, kako ti znaš da "ima sličnosti u svijetu"? Nisi mogao iskustvom doći do pojma sličnost, jer je ona već pretpostavljena da bi uopće mogao imati nekakvo iskustvo.
Da, odnosno, da bi mogao imati iole razumljivo iskustvo.
Quote:
Prema ranije rečenom ti bi morao pretvoriti iskustvom stečene slične sličnosti u jednakost pojma sličnost, međutim to je kontradiktorno, jer bez pojma sličnost nema nikakvog uspoređivanja, pa tako ni sam pojam sličnost nije mogao nastati tek iskustvom.
Ne znam ja što je pojam , mislim da nisam spominjao pojam. Iskustvo potvrđuje postojanje sličnosti, koji god da je izvor te sličnosti, a nisam siguran da potvrđuje postojanje jednakosti. Ako hoćeš reći da je pojam "sličnost" kojega koristim uvijek isti u svim slučajevima u kojima ga koristim, pa da to implicira jednakost, ne mora biti. Možda su načini na koji koristim pojam "sličnost" u raznim slučajevima samo slični.
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom