Pogledaj jedan post
Old 26.10.2014., 10:20   #16
Quote:
Tut-tut kaže: Pogledaj post
Čovjek je biće koje postavlja pitanja i traži odgovor i teži pronaći smisao svega onoga što radi. Tako je i s molitvom. Zašto uopće moliti ili zašto toliko moliti, jest pitanje koje se također postavlja. I kad čovjek osjeti odgovor, kad osjeti plodove molitve, drugovanja s Bogom, onda se neće više pitati, zašto moliti, nego će nastojati moliti. Molitvom se dobiva mir. Taj mir je nutarnja snaga koju Bog daje da svoj život živimo dostojno čovjeka, djeteta Božjega. To je ona snaga koja nam pomaže da ostanemo pri sebi i kad nam je dobro i kad nam je teško. To je onaj nutarnji uteg koji nas čuva u ravnoteži da se u dobru ne uzoholimo, a da u poteškoćama ne pokleknemo. To je ono što nam daje snagu da uvijek ostanemo uspravni u svojemu ljudskom hodu. To je zapravo novi ritam naše duše, našega srca, našega cijeloga bića.
To što si naveo je općenito mišljenje o molitvama, ali ovdje je priča o "molitvi krunice i njezinoj snazi"...
Koliko se preko krunice uzastopno moli jedno te istim riječima ponavljanja u krug i koliko to ponavljanje može potrajati, pola sata, sat, i o čemu ustvari ovisi satnica, dal o snazi pojedinca kolko dugo sam sebi odredi da će ponavljati iste riječi ukrug? Nisu li određene molitve u tu svrhu zapravo neka vrsta pjesmice koju čovjek nabubla napamet pa nakon trećeg il četvrtog recitiranja više ni sam sebe ne sluša što izgovara jer stihovi sami izlaze iz njega? Ne bi li se u tom slučaju moglo nazvati svojevrsnim transom?

Ovo pitam zato jer sam nekim prilikama prije mise prisustvovala takvom činu, recimo, nekolicina bakica sjedi u prvim klupama, ispred oltara, i sat vremena prije dolaska svećenika i započinjanja mise, one čitavo to vrijeme ritualno mole krunicu, to je bila uvertira u misu.
Neznam dal je to običaj u svim crkvama, ali u ovoj je običaj bio, rečeno je da tako mole u dogovoru sa svećenikom.

Ali

Pogledaj što Sveto pismo kaže o tome:

"Kad molite, ne ponavljajte uvijek jedno te isto, kao što čine ljudi iz naroda, jer oni misle da će biti uslišani zbog upotrebe mnogih riječi."
Matej 6:7

Znači, snaga krunice je u osobnom doživljaju, a krunici ne smeta što je nesukladna Riječi Božjoj.
Sorite svi, al to je jedino što se ovom prilikom može zaključiti.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom