Pogledaj jedan post
Old 19.10.2003., 15:44   #14
Quote:
Minam kaže:
Ne radi se tu o oprostaju. Ne oprasta svestenik vec Bog, ako hoce. Zasto idemo kod svestenika? Pa ovako, iz vise razloga.
Prvo svestenik je poverljiva osoba, koja ne sme da nase tajne oda dalje. Ako to ucini, veliki mu greh pada na dusu, a Bog ce to znati.
Drugo, svaki svestenik je pomalo i psiholog, a ispovest je starija od poseta psihologu, pa recimo da nam on pomaze da lecimo svoje psihicke probleme.
Jer nema svako novaca ni prilike da ode kod strucnog psihologa, ali kod svestenika moze svako, i svakome ce se pomoci.
Sto se oprostaja tice , to nije svestenikov zadatak. On je tu samo da nas saslusa i da zajedno sa nama zamoli Boga da primi nase kajanje...a da li ce to biti primljeno, niko ne zna, do samog Boga.
I u Bibliji pise da treba svoje probleme da pricamo jedni drugima, i da se poveravamo, kako bi nam bilo lakse.
Jos pitanja?
Da, svecenik daje oprost, ne oprasta.
"Kome oprostite grijehe, oprosteni su im, kome zadrzite, zadrzani su im." Da ne trazim sad, tako otprilike.
Oni imaju pravo dat (ili nedat) oprost.
U nekim se prilikama daje djelomican, a u nekim potpun oprost, sto jos uvijek ne znaci da se ne treba ispovijedit.

Jako kompleksno pitanje, za sada sam spremna priznat samo da imam s tim "problema".


Nacelno, ako nas nesto muci ili imamo dvojbe, moramo s nekim razgovarati.
Meni je sasvim dobar sugovornik suma, npr. S vodom nisam probala. Sa sumom jesam (svega nekoliko puta) i to je nesto fenomenalno. Stvarno osjetis Bozju prisutnost, oslobodjenje, snagu.
Ali, nije to Minam pitala. Ako si prakticni vjernik, a vjera propisuje ispovijedanje, npr. najmanje jednom godisnje - sto onda?
Kako onda postupate? Iskreno? Disciplinirano? Malo lazete?
Malo skrivate?
Ako vasa vjera to ne propisuje, kako onda to rjesavate?
Svi imamo prijatelje s kojima mozemo razgovarat, ali - cisto s vjerske strane - kako to rjesavate?
Blaise is offline  
Odgovori s citatom