Pogledaj jedan post
Old 04.04.2007., 10:03   #17
da ti sad skroz obrazložim svoje mišljenje, trebalo bi mi puuuno teksta.. ali evo skratit ću maksimalno, valjda neću izostaviti ništa jako bitno.

razlozi za to da se djeca dodjeljuju majci su prvo uvriježeno mišljenje da je to bolje za dijete - i vjerojatno i je, pogotovo ako je dijete malo. nisam na žalost stručnjak za dječju psihologiju, ali vjerujem i uvjerio sam se da djeca drugačije doživljavaju majku, a drugačije oca - evo, prošvrljat ću malo kroz literaturu, mislim da je taj fenomen istražen i da postoje logična i argumentirana objašnjenja.

ali ono što sudovi i centri za socijalnu skrb tu NE VIDE je da je za dijete bolje da je uz mamu samo ako je mama zainteresirana i sposobna brinuti se za dijete. jer isto kao što je za dijete najbolje da raste uz oba roditelja, ali ne po svaku cijenu (česta floskula kojom se opravdavaju brojni razvodi), tako je isto za dijete najbolje da raste uz majku ali ne po svaku cijenu.

ako ta majka nije spremna u potpunosti brinuti se za dijete, pa i po cijenu da se odrekne (velikog) dijela svoje komocije, ako nije spremna s djetetom provoditi što više vremena - kvalitetno, a ne da ga posadi pred TV da bi imala nekoliko sati mira za drijemanje ili kavu s frendicama, ili ako ta majka npr. ne shvaća da je igra s djetetom najbolji način zbližavanja i na kraju krajeva poučavanja djeteta - e onda za to dijete nije najbolje da je s mamom nego će mu ipak biti bolje s tatom koji to sve shvaća i spreman je za takav angažman oko djeteta.

e vidiš, oko toga niti centri za socijalnu skrb niti sudovi ne razbijaju glavu. svi roditelji, svi razvodi i na kraju sva djeca za njih su samo brojevi, statistika. ti birokrati znaju da preko 90% djece bude dodijeljeno majkama, i jednostavno se pridružuju toj praksi. ne daju si truda da ustanove stvarno stanje, da vide što bi stvarno bilo najbolje za svako pojedino dijete (iako su plaćeni baš za to!), oni odrade svoje tek tako da odrade i idemo dalje. ne svi centri, ne svi sudovi, ali velika većina da!

oprosti za ovako dugačak odgovor, ako izdržiš pročitati ga do kraja (ne krivim te ako ti se ne bude dalo ) reci mi da li se slažeš s ovim što sam napisao!
juan maria birnbaum is offline  
Odgovori s citatom