Pogledaj jedan post
Old 31.05.2009., 21:45   #14
eh da, uz sve ovo receno javlja se i jedan fenomen vezan uz pojam 'zenskasto'.
recimo, ovaj primjer: u prometu se nece jednako tretirati osoba koja se npr. blesavo parkira ukoliko je:
a) dotjerana zenska
b) nedotjerana zenska
c) nedotjerani ili dotjerani muskarac (vec ovo sto je nebitno je li dotjeren je diskriminirajuce)
naime, kad to napravi osoba pod a) odmah se kaze 'napirlitana kozo, ko ti dade vozacku', kad to napravi osoba pod b) onda je ona samo 'koza', a kad to napravi muskarac onda on moze biti 'konj ili vol', no ono sto mene zanima je zapravo koliko se dotjeranost kod zenske osobe povezuje s gluposcu. lakirani nokti i visoke pete su odmah znak da nema pameti. meni je bog dao pamet i ljepotu te se ne ustrucavam to istaknuti kad god mi se sprdne. stoga, uocila sam kako je dotjeranost u smislu 'zenskasto' (svi oni accessories detaljcici) vezana uz predodzbu o pameti takve osobe, u obrnuto proporcionalnom odnosu. ustolicio se jedan body language stereotip koji kaze da je stupanj dotjeranosti obrnuto proporcionalan stupnju zenske pameti. odakle to? predmnijevam iz one mudre odgojne recenice koje su nekad davno majke znale govoriti kcerima: 'budi lijepa i suti' (pa ces dobro proci u zivotu). mozda se i nekim zenskim osobama to usjeklo u kolektivnu svijest pa zbilja kad se dotjeraju rade neke pogreske koje inace ne bi da se nisu tako jako dotjerale. a onda mudro zasute, i gle cuda, to zbilja upali jer su i muski uvjetovani bas na ovaj nacin. mislim, nije to toliko prisutno na prvi pogled, i na svjesnoj razini, nego na jednoj dubljoj razini.
zato bi mozda neki i htjeli da dodje do uravnavanja spolova, jer tko ce podnijeti lijepu, dotjeranu pametno-pricajucu zensku osobu? definitivno, u vremenu kada vise fizicka snaga ne igra ulogu u drustvu, muskarci su se nasli u neobranu grozdju pa je zapravo ovaj stereotip neka vrst kiselog grozdja i slatkog limuna, bas kao i ovaj smajlic ----->
__________________
mali pamrav, mali pamrav, u nedrima nesto, moram da ga nadjem da menamo mesto.
pjegava i prgava is offline  
Odgovori s citatom