Tema: Sufizam
Pogledaj jedan post
Old 28.01.2014., 18:50   #2965
Quote:
MukaFFa kaže: Pogledaj post
i ti bi ga odma pokiselio da se krčka
Neuzubillah, samo ljubazno odgovorih.


Quote:
ja znam da onaj ko insana namlati pa poslije govori da je dotični "vidio svog Boga" čini grijeh!
Ma hajde, mozda su tjerali segu ili se metaforom poigrali, insan je gresan i kao takav ce svakako pred Njega... mada, ja uvijek pazim na koju temu se zezam i iz cega humor da crpim

Quote:
ima jedna lijepa knjiga "isra' i Mi'radž" od Abdulhalim Mahmuda (el-Kalem,2003)
tako on na str 111, navodi da su "većina ashaba" među kojima Ibn Abbas, zatim imam Malik, El-Hasan Basri bili stava da je Muhammed vidio Allaha istinski svojim očima.
Aiša r.a. s druge strane kaže da nije.
postoji i grupa koja je na stavu da je poslanik Allah vidio srcem ( "srce nije poreklo ono što je vidjelo")

MAhmud nekoliko puta ponavlja da se mišljenja razilaze, ali smatra da je stav na kojem je bio Alusi, Tibi, Basri, Enes ibn Malik, ibn Abbas najjači!

priča o viđenju Allah od strane ljudi je po meni pomalo bizarna i neprimjerena.
kada razmišljam o tome skloniji sam misliti da običan čovjek prije dženneta neće biti u stanju vidjeti Ga ( pod "obični čovjek" mislim na svakog ko nije Muhammed).
Musa se u njegovoj blizini onesvjestio a brdo se urušilo.
osim toga navodi se u nekim hadisima ( vidi Vrt milovanja) da prilikom viđenja Allaha(Lice) u džennetu čovjek neće znati za sebe , čini mi se, preko 20 godina...

dakle, mogućno jedna veoma nepraktična stvar za život
Mislim da sam podavno citao tu knjigu, ali i mnogo drugih, i ne sjecam se da su ashabi r.a. tvrdili da je Poslanik a.s. vidio Allaha dz.s.poslanikovi a.s.
Autor knjige veli ''vecina ashaba r.s.''? Meni to ne zvuci ozbiljno, pogotovo sto Poslanikovi a.s. najblizi ashabi nisu to tvrdili, ili barem ja nikada nisam o tome procitao.

Pogotovo se ne sjecam da je sam Poslanik a.s. rekao, tvrdio da je ocima vidio Uzvisenog... a ko zna bolje od njega samog? ne bi li sam on objelodanio svojima najblizima o tome!? o razilazenjima uleme ne moramo ni muhabetiti, znas i sam
__________________
''Utjecem se Allahu džellešanuhu da me sačuva od prokletog šejtana''
''Ako volite samo one koji vole vas, gdje je tu nagrada - volite neprijatelja, opraštajte mu.''
kicho_tz is offline  
Odgovori s citatom