Pogledaj jedan post
Old 13.11.2017., 21:59   #164
Da zrelost

Dragi gledaoci, proveli smo istraživanje u instituciji u kojoj je smješten različit profil djece svih uzrasta, od osnovne škole do fakulteta. U skupini su, između ostalih, emocionalno i psihički zlostavljana djeca, kao i djeca sa mentalnom retardacijom. Ovotjedno pitanje bilo je što je to zrelost. Djeca su razvila zanimljivu diskusiju:
- Zrelost je kada možeš oribati wc a da je nakon toga zaista čist. Kada možeš napraviti posao i stojati iza njega. Ako netko mora za tobom dodatno čistiti, onda to nije posao. Onda to nije zrelost.
- Zrelost je kada završiš škole koliko želiš pa počneš raditi i živjeti od svog rada bez da ti roditelji pomažu. I onda ih nedjeljom pozoveš na ručak.
- Zrelost je samostalnost i sposobnost da se možeš brinuti za sebe. Zrelost je odgovornost za vlastite postupke, zrelost je prag tolerancije na frustraciju. Pored toga, zrelost je još i način na koji barataš sa frustracijom i svi oni obrambeni mehanizmi koje koristiš u ophođenju sa okolinom. Nemoj zaboraviti na vlastite stavove i svjetonazore. Ne mamine i tatine nego vlastite...
- A ?
- Ponekad roditelji odgoje dijete na neki način i to dijete se zauvijek ponaša u skladu sa tim odgojem, tj onako kako su ga roditelji naučili. Nikada ne stvori svoje vlastite stavove, nikada ne propitkuje...ne može iskoračiti iz zadanih okvira. Ostane zauvijek dijete.
- Moja majka je još uvijek dijete ! Sa 40 godina u guzici još je uvijek poslovno ovisna o svojoj majci. A osim toga, traži duhovnost na youtubeu.
- Tvoja mamica je još dobra, barem ostavlja dojam zrelosti. Pogledaj sve ove propalitete koji si ne znaju dupe obrisati bez mame. Četres-pedes godina u gu'sci a žive sa roditeljima, na maminoj sisi, ne znaju si ispeći jaje.
- Zrelost je kada možeš instalirati kuhinjsku napu a bez da ti susjed pomaže. Ako nisi kadar probušiti dvije rupe, umetnuti tiple i zavidati posrane vide, onda si dijete.
- Kakvo dijete ?
- Odraslo dijete. Ono koje je svoj mentalni razvoj zaustavilo u nekoj dobi i nikada nije sazrijelo. To su svi oni koji piju ili se drogiraju. Mozak treba vremena da bi sazrio, ako ga ometeš, ništa od toga. U skupinu nedozrelih spadaju i razni zanesenjaci, pjesnici, romantičari, ljubavnici, ovisnici o emocijama....sva ta sranja koče mentalni razvoj, koče zrelost.
- Zrelost je kada odeš iz roditeljskig doma i živiš teško, u iznajmljenoj rupčagi koju jedva možeš platiti. Zrelost je kada jedva imaš za jesti, jedva preživljavaš, ali uspijevaš. To te tjera dalje, tvoj vlastiti trud i saznanje da si sam sve stvorio, da se brineš za sebe, da ti nitko ne može nešto srati i predbacivati. Slađa je korica crnog kruha koju si sam zaradio nego najslađi kolač kojeg si olako dobio. Ako se za nešto nisi pomučio, onda u tome nema radosti. Niti zrelosti.
- Zrelost je kada svoje stvari možeš zapaliti a nitko ti ne može reći ništa jer su to tvoje stvari koje si sam zaradio.
- A prag tolerancije na frustraciju ? Daj mi to pojasni ?
- To zvuči pametno, kada se praviš pametan, to znači da si nezreo. Onaj tko se pravi pametan, taj je glup.
- Zrelost je kada ispečeš pizzu pa pozoveš prijateljicu na večeru, onda malo popijete pa se mazite i bude vam lijepo.
- Zrelost je kada se družiš sa dobrim prijateljima koji te pune pozitivnom energijom. Još veća zrelost je kada tu energiju čuvaš umjesto da je potrošiš da bi smuljao neku curu koja to ne zaslužuje.
- Zrelost je opraštanje i otpuštanje. Kada doneseš odluku da se nečime nećeš pilati i toga se zaista i držiš.
- Zrelost je kada ti sex više nije najvažnija stvar na svijetu.
- Zrelost je kada voliš i brineš za ljude oko sebe.
- Zrelost je kada znaš napraviti nešto ni od čega, nezrelost je obrnuta: napraviti ništa od mnogočega.
Da Kang is offline  
Odgovori s citatom