Tema: Podsvijest
Pogledaj jedan post
Old 17.03.2004., 09:43   #5
Da probam ja ukratko

Prvo podsvijest (ili bolje nesvjesno) sigurno postoji i odnosi se na onaj dio psihičkih procesa koji nisu dostupni svijesti (znam da je ovo cirkularno, ali što sad )

Nesvjesno se može konceptualizirati na dva osnovna načina.

Prvi je poznatiji i blizak je Freudovom i kasnijim ostalim psihodinamskim tumačenjima. Radi se primarno o nesvjesnim impulsima, kao što su potisnute želje ili osnovni nagoni. Takvi impulsi mogu pristupiti svijesti kroz simbolizaciju, npr. u snovima ili govornim omaškama. Tipični obrazac interpretacije ovakvih fenomena je ovaj: "Sanjaš zmiju, ali to u stvari nije zmija, nego ti to zapravo ZNAČI da..." ili "Stalno sereš po homoseksualcima, a to ti ustvari ZNAČi da..."

Drugi je manje poznat, ali je prihvaćen u kognitivnoj psihologiji i potiče od Helmholtza (a možda i od nekog drugog prije njega, ne znam). Ukratko, nesvjesno se odnosi na kompletnu "inferencijalnu mašineriju" ili na svo procesiranje informacija koje je u podlozi naših svjesnih doživljaja, ali kojega nismo svjesni. Npr. baba može prepoznati da je rečenica "Jesi li ti normalan?" ispravna, a "Li normalan ti jesi?" nije, iako nije svjesna procesa koji su u podlozi te njene odluke.

Nemere kraće
__________________
She blinded me with science!
Tufir II is offline  
Odgovori s citatom