Tema: Podsvijest
Pogledaj jedan post
Old 20.03.2004., 18:50   #17
Freudova teorija sna mozda sljaka na Usamljenim srcima (ima celi jedan topic), no tam sljaka cisto ko zajebancija. oni ljudi nisu culi da je nedostatna, umjetna i daavno napustena. Freud principijelno vidi u snu "ostvarenje zelja", podsvjesnih, nesvjesnih, koji se intepretiraju preko fixnih simbola!
no simbol nikad ne znaci isto, i nikad ne mora znacit isto (tocnije, postoje tipicni simboli); postoji vazno funkcionalno okruzenje koje se kod Freuda u tom slucaju ignorira. to funkcionalno okruzenje je individualno, i da bi se san mogao protumacit, mora se poznavati individua.

upravo Jung, uvoditelj kolektivnih simbola, uvidjava tu jednostranost Freuda, i uvodi diferenciraniji pristup snovima-stajaliste da je san "spontano samopredstavljanje aktualne situacije Nesvjesnog kroz simbolicku izrazalacku formu". to stajaliste uvodi potpuno nove i dalekosezne funkcije sna, od jednostavnih upozorenja, preko genijalnih uvida, pa skoro do "predskazivajucih" snova.

Tufirovski, cuj me, s metodama kognitivne psihologije sam jako dobro upoznat preko dugogodisnjeg studija informatike, i nemam nish protif, sasvim se slazem s njima. ne postoji nikakav konflikt kaj se mojeg uvjerenja tice i kognitivne psihologije. samo kaj moje tumacenje ide dublje, tam de kognitivna psihologija moze samo ustanovit nesto, no nemre protumacit.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom