Pogledaj jedan post
Old 29.09.2010., 10:50   #13
Prijatelju moj, daću ti savjet kako to najbezbolnije da uradiš, inače uzemljenja su moj fah, radim ih po velikm trafostanicama, elektranama itd. i to ti je čitav nauka. To što je uradio tvoj šogor sa trokutom se inače naziva radno uzemljenje nule odnosno zvjezdišta transformatora (velikog, energetskog) i mora da bude galvanski odvojeno od zaštitnog. E fino kako reče da imaš ilovaču to je dobro, bolje od kamena (namučio sam se puno u kamenitoj Hercegovini postižući rezultate od ničeg), ti lijepo zakopa Fe/Zn traku 25x4 u taj već iskopani rov i probaj na krajevima postaviti jo dva okomita komada na taj, sve to lijepo uveži ukrsnim komadima i dovedi do kuće PF žicom presjeka najmanje 50 mm kvadratnih. Ako ti je instalacija dvožilna moraš odustati od FID-a (ZUDS-a), nego samo uzemlji tu već postojeću nulu u ormaru. Ako se nekad nedaj bože ta nula otkine negdje na stubu ili kućnom priključku svi uređaji će da zavise od kvalitete tvog uzemljenja, a ako ti je kuća trofaznog napajanja, a vjerojatno jeste, u tom slučaju (kvaru) trošila ti ostaju na linijskom naponu (380 V).
Da bi u to bio najsigurniji (dobro uzemljenje) najbolje bi bilo ako poznaješ nekog ko ima nekakav "revitester" npr. "MEGER-ov" "eurotest" ili tako nešto da ti izmjeri tzv. otpor rasprostiranja uzemljenja , dobra je stvar ako postigneš rezultate ispod 5 oma, onda se ništa ne sikiraj.
P.S. Ja bih ti to vrlo rado uradio, nego smo malo podaleko
lj_zrilic is offline  
Odgovori s citatom