Tema: Klima
Pogledaj jedan post
Old 05.05.2013., 09:08   #6176
Quote:
crusader85 kaže: Pogledaj post
možeš koristiti stare cijevi jer je klima koju si naveo koristila isto ulje koje koriste klime sa freonom r410. sve klime snage 5 kw koriste tu dimenziju cijevi. e sada, zašto si 2 puta punio plin bez da si provjerio gdje pušta??? dal je taj serviser uopće koristio sapunicu da nađe propuštanje? što ako ti pušta plin negdje na instalaciji, a tlakovi na freonu 410 su duplo veći neg na 407?
Što se tiče punjenja 2 puta, ja sam od servisera kada je došao tražio da riješi problem klime koja ne radi. On je napunio sistem i otišao. Nije provjeravao ništa kod spojeva itd. Kada sam ga zvao drugi put nakon tjedan dana i reklamirao njegov "popravak", onda je rekao da klima pušta, i to vjerojatno na vanjskoj jedinici, te da bi ju trebao skinuti, odnijeti u servis, pregledati gdje pušta i ako može popraviti...Procijenio sam da bi me to došlo kao 50-70% cijene nove klime, a onda i dalje mogu očekivati da mi svaki tren ponovo crkne, tako da mi se više isplati uzeti novu, pa barem imam garanciju i novi uređaj...

Drugi puta mi je napunio ponovo, a srećom plin je trajao taman toliko dok su prestale vrućine.

Nisam stručnjak, ali nekako mi se čini slabo vjerojatno da pušta na cijevima instalacije...puno mi se vjerojatnije čini da bi mogao puštati negdje na isparivaču jednom ili drugom, gdje je puno tanji materijal?

U svakom slučaju, u pravu ste, mislim da bi prije montaže nove klime trebalo provjeriti da li cijevi sustava drže tlak...da lis e to radi da ih se zatvori i onda pusti pod tlak dušika npr. i onda gleda da li gube tlak?

Ono što me je zanimalo, ako sam dobro shvatio, znači na ove cijevi (6 i 13 mm) mogu staviti bilo koju klimu od 5 kW? Bilo kojeg proizvođaća, ali ne slabiju?
DMan is offline