Pogledaj jedan post
Old 23.03.2012., 08:39   #104
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Gnojenje stajskim gnojivom nikada nije pretjerano.
Gnojivo
Gnojivo i gnojenje je mnogima problem, a nakon dosta godina nisam na čisto s tom temom. Pa eto: kako bi nadoknadili potrošene ili isprane hranjive tvari, moramo gnojiti organskim ili mineralnim gnojivima. Hranjive tvari djeluju samo kad je tlo zdravo i kada se u njemu razvija bogat život bakterija. To postižemo dodavanjem komposta, zrelog stajskog gnoja i drugih organskih tvari.

A onda moj memento poljoprivrede kaže: štetno je dodavati prekomjerne količine gnojiva. Nakon izvjesne granice, prinos se ne povećava, jer svaka vrsta biljke ima najvišu granicu za svoju učinkovitost. Ako dodamo još gnojiva, uskoro dolazimo do točke gdje gnojivo postaje štetno, bilo da biljke postaju podložnije bolestima, bilo da se smanjuje trajnost ili okus plodova.

Humus, humus....!
E kad se radi o čistom humusu onda je to ono u čemu nikada nemožemo pretjerati. Stalnim dodavanjem humusa tlo ostaje zdravo i plodno. Svježe organska tvar i hranjivi humus poslastica su za organizme u tlu. Bakterije u tlu odlučuju o plodnosti. One pretvaraju hranjive tvari u oglik koji biljke mogu koristiti i djeluju istovremeno na poboljšanje strukture tla. Tako nastaje stabilna mrvičasta struktura koja štiti tlo od zamuljivanja i pokorice. Pri disanju brojnih malih bića nastaje plinoviti ugljični dioksid, koji pospješuje rast biljaka.

I na kraju - ja ne velim da vi neznate <diabolica> što vi pišete - već jednostavno ja nisam načistom s tim gnojenjem... dal to upozorenje da prevelike količine gnojiva štete, se odnosi samo na mineralna gnojiva???
komar is offline  
Odgovori s citatom