Pogledaj jedan post
Old 24.07.2016., 03:12   #100
Quote:
Ekonomski rast? O čemu vi pričate? Čemu uopće služi ekonomski rast? Može li frizer pratiti ekonomski rast porastom produktivnosti? Tko proizvodi te vaše mobitele koji pojeftinjuju? Zašto se ne proizvode na mjestu gdje se prodaju? Kako možete pričati o tome da su neki ljudi podplaćeni i da to libertarizam može riješiti kada ne može. Nikakav rad ne stvara novac. Vi uvijek mijenjate rezultat rada za novac, ali novac stvara netko drugi. Može li taj netko stvoriti novca koliko svi ostali stvore novih vrijednosti? Zar se ne pitate kako ponuda novca može pratiti ekonomski rast? Jer vi i ja možemo mnogo toga stvoriti, ali ne možemo prodati dok netko ne stvori novac da to kupi. Da li ste se ikad pitali, kao bi izgledao kapitalizam bez kredita (stvaranja novca na dug)? Kako bi postojao ekonomski rast bez ponude izmišljenog novca? Kako bi Aple skupio milijarde u kešu?
Ekonomski rast služi da se stvara nova vrijednost,povećava standard,bolje živi u odnosu na prije. Nakon ove teze da nikakav rad ne stvara novac,ja se moram zapitati jeste li vi ikada u životu nešto radili? Ne stvara se novac na dug. Ti novci koji su nečiji dug su zarađeni novci a kredit je posuđivanje tuđeg novca uz obavezu vraćanja istog. Načitao sam se tih alternativnih teorija i vidio čitav niz nelogičnosti. Ako je novac izmišljen,onda je i rad izmišljen.

Quote:
Popov vam ne može biti nikakva referenca. Svaki ekonomista koji dobro zna makroekonomiju vas može uvjeriti u što god hoće. Pitanje je samo da li ste vi dovoljno naivni pa da ne idete neke stvari sami provjeriti?
Kad postoje činjenice o davanju i oduzimanju. Ne trebaš biti ekonomist da skužiš što je na stvari. Nema negiranja niti jedne teze koje je Popov postavio tj. pobio od ovoga neomarksista ali zato ima uvjeravanja da on nije nikakva referenca.

Quote:
Popov i libertarijanski ideolozi vam prodaju maglu. Iz činjenica se izvlače pogrešni zaključci. Npr. 1. država nije vaš neprijatelj. To su korumpirani političari. 2. Libertatrizam odlično odgovara postojećim kapitalistima. Pa isti debelo plaćaju Think-tankove da ga reklamiraju. Pa i mene su libetarijanci pokušali navući na Austrijsku školu. Samo to nije išlo jer sam pronašao rupe u toj ideologiji. Jedna od tih rupa je: Kako će ponuda zlata (novca) pratiti ponudu roba i usluga? Ili kako će privatnici izdavati svoj novac sa pologom neke vrijednosti, što je teza da država ne smije izdavati novac? I samo te dvije rupe su dovoljne da shvatite da je sve prevara i politička teorija sa ciljem smućenja. Kasnije ću vam reći više.
Za cijenu bi se dogovorili sukladno tržištu kao što se danas dogovaraju ali bez državne intervencije. To znači da ne bi bilo namjerne inflacije s ciljem poticanja proizvodnje a ne diranja u svetu im državu. Novac se stvara radom. Vaš problem je što na novac gledate kao nešto nezavisno od rada. Da to kažete bilo kojem radniku,gledao bi vas ko da ste se tek jučer narodili.


Quote:
Dragi čovječe, ako imaš volje, možeš provjeriti sve u Teorijskoj makroekonomskoj kalkulaciji. Radio sam tablicu preko tjedan dana. A može simulirati i društvo bez poreza (bez državne intervencije). Samo treba nekoliko parametara promijeniti. Nitko radnicima ne otima ništa. Sve usluge koštaju. A koštati će više, ako ih preuzmu privatnici. Tada će plaće vrijediti još manje.
Kažete da nitko radnicima ne otima više. Radite li vi negdje? Nema logike da su plaće manje a usluge skuplje jer nitko te usluge ne bi onda koristio. Pitanje opet za koliko poskupi ali recimo da sam pokušao shvatiti poantu.


Quote:
Glavna teza koja se protura na Indexu je "micanje uhljeba". Međutim, to je lažni cilj. Pravi cilj je da se stvori vojska ljudi koji će se boriti protiv državne organizacije. Zato je i jedan od glavnih ciljeva minimalizacija državne potrošnje. Jer ako plaćamo "uhljebe" dva puta manje, oni dva puta manje troše. Gdje je tu onda profit. Nema ga. Jedino gdje se može uštedjeti je da se smanjuju plaće javnom sektoru do nivoa da nema nikakve šanse za štednju te da sav novac moraju ponovo potrošiti. Samo ne znam tko bi pod takvim uvjetima uopće htio raditi u javnom sektoru? A privatni sektor će naravno biti skuplji. Oni si ne mogu dozvoliti rad bez profita.
Istina,sve usluge koštaju ali u uvjetima konkurencije one koštaju manje a zašto da radnik daje više nego što troši? Osim dobrovoljno naravno.

Quote:
I to vam je rekao tko? Kako mislite održavati prometnice, mostove, vodovod, elektrane, itd. Ljudi koji rade u održavanju infrastrukture moraju biti plaćeni. O kakvom se tu otimanju radi?

Pitanje koliko toga što se plaća ja koristim i dali troškovi od davanja nisu preplaćeni.

Quote:
Tu se opet vraćamo na problem pošteno plaćenog posla jer tada moramo imati dotok novca, a velika je vjerojatnost i pojave inflacije (ili nestašilca ili oboje).
Inflacija je problem države i sa njome se ništa ne rješava. Da,treba raditi i imat ćemo dotok novca.

Quote:
Dobar ste primjer odabrali. Takav da se odmah zakopate. Ako dobro shvaćam, vi bi npr liječnika platili 100 kuna, ali da on potroši svih 100 kuna. Što ako liječnik potroši 90 kuna, a 10 stavi u kasicu? Znači vi ne možete od liječnika dobiti 100 kuna natrag već samo 90 i zdravstvo nam radi sa 10 kuna minusa.
To vam je kad ne provjeravate što vam namaštaju prodavači magle. Znači po vama bi bilo logično da liječnik primi 100 kuna plaće te da potroši 110. Tada bi zravstvo radilo bez gubitaka. A od kuda liječniku 10 kuna viška? Ubrao na livadi? Koliko se ministara zdravstva izredalo i zdravstvo uvijek radi gubitak. Da li je sada jasnije zašto?? Ne mogu liječnici štampari lovu da bi trošili više nego što su primili.
Koliko smo se dogovorili,toliko platim,što će on staviti nakon toga i gdje je njegov problem. Bitno je samo koliko je korisnik spreman platiti za uslugu a ovome se ne isplati varati jer neće imati pacijente. Ima i drugih liječnika.

Quote:
Moram priznati da vi ne shvaćate članak. Točan podatak se krivo interperetira. Zašto se ne zapitate, na koji način mi imamo toliko veće prihode, a za to nema razloga? Jer jedan dio svijeta iskorištava druge dijelove svijeta. I taj dio svijeta prodaje libertarijansku ideologiju i kapitalističku demokraciju. To ste zaboravili spomenuti. ......
Ima razloga,ako više radimo,imamo veće prihode u odnosu na nekoga. Imaju li bogati a i mi kao gornja polovica svijeta previše? http://www.youtube.com/watch?v=MHrtVJuzMVk

Možda ovaj video riješi vaše nedoumice o siromaštvu: http://www.youtube.com/watch?v=PsvtMsk5Y7U

Zadnje uređivanje Detektor : 24.07.2016. at 03:28.
Detektor is offline