Pogledaj jedan post
Old 30.04.2003., 12:06   #9
Ne znam puno o bioloskim makromolekulama. Mislis na RNA/DNA? Vidio sam takve uzorke u malim epruveticama. Nista spektakularno nije se dogadjalo. Cini mi se da takve makromolekule nista ne rade "same" (mozda sam u krivu), nego im je potrebna cijela okolna organska "masinerija" koja iz njih izvlaci informaciju i radi nesto korisno. Ova okolna masinerija tesko bi se mogla nazvati nekom inacicom nanotehnologije.

Inace, ono sto se tipicno bunca u vezi s nanotehnologijom je da ce postojati nanostrojevi koji nalaze stanice raka u organizmu i zderu ih (neka mehanicka verzija makrofaga). Predvidja se postojanje minijaturnih, cisto mehanickih strojeva sa nano-zupcanicima i nano-motorima (...). Bunca se i o ciljanoj dostavi lijekova u organizam putem takvih strojeva. (Ovdje se "nano" veze uz jos profitabilniji "bio"). Najveci problem s takvim zamisljenim "strojevima" je da nisu termodinamicki stabilni. Ne mogu se atomi poslagati "samo tako" a da to ostane stabilno (sto ljudi tipa Drexler uopce ni ne spominju). U stvari, svi ti strojevi ne nalaze se u minimumu slobodne energije, dakle spontano se raspadaju.
 
Odgovori s citatom