Pogledaj jedan post
Old 29.09.2016., 19:45   #731
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Forumska rasprava je nešto mjerodavno u životu? Doslovce znam da mi sigurno godina i datum Krbavske bitke neće biti bitan, jer sam siguran da se neću zaposliti kao profesor povijesti. Neću bit nastavnik zemljopisa, a u Ugandi sigurno neću otvarati proizvodni pogon, pa da mi treba podatak o BDP-u. Isto je i s književnošću.
Kad bi to bili jedini bespotrebni podaci što se uče u školi, ne bi bio problem, ali nažalost to nije slučaj.
daj mi onda sto u zivotu je bitno? jel bitan I i II sv.rat, jel bitan Domovinski rat? Jel bitna priroda i drustvo i sve one bajke kako je Slavonija idealna za poljoprivredu? Danas je ocito najjednostavnije sve uvozit, pa i ono sto bi mogli uzgajat, pa cak i uzgajamo, a propada nam. Jel bitno ucit o robovlasnistvu i feudalizmu i slusat kako je to bilo ogavno, ili ti to govori da danas pojedincima nije nista bolje nego sto bi bilo tada. sto je bitno? naucit neku radnju tako da mozes glumit bezglavog robota cili zivot?
po tebi je toliko toga bespotrebno. bespotrebna je onda i umjetnost jer nicemu ne sluzi. glazba isto, filmovi isto. cemu sve to? na sto ti se onda svodi zivot?

Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Kad smo nastavnike u osnovnoj pitali što će nam trebati, odgovor je bio, učit ćete to u srednjoj, nastavnici u srednjoj su rekli da će nam to trebati na fakultetu, profesori na fakultetu su na takva pitanja obično mijenjali temu.
krivi odgovori! jer je pravi "jednom od vas ce trebat to, dvojici ce tribat nesto drugo, petorici nesto trece, a nekima od vas nece trebat nista od toga". ko ce bit taj jedan, dvoje ili petoro, kako ces to unaprijed znat? na tebi je da im pruzis sto mozes, ne da ih u startu ogranicis. razmisljanje ti je kao u onim starijim filmovima di je caca radia u rudniku, a onda sinovima skola nije ni tribala jer je vec predvidjeno da ce i oni radit i umrit tamo. tek pojedini bi "pobigli" iz tog zacaranog kruga...

Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Sad su učenici krivi što je program lagan? Gdje piše da obrtničke škole moraju biti odlagalište otpada? Kad budu učenici pisali program i formirali obrazovni sustav, onda slobodno kriv njih, dok ne bude tako, oni su žrtve i neželjeni svjedoci.
pojedine skole sustavno propadaju godinama. pojedine se bore da ostanu na vrhu. glas se siri, a nitko nema muda da stvar sasice u korjenu. ako znas da imas lose ocjene, i cujes da je neka skola "laka", normalno da ces ic tamo pa se provlacit godinama. ako cujes da se negdi baca, pada godina, da je skola zahtjevna, onda ce to prvotno imat negativan efekt u smislu broja upisanih, sto zbog straha onih koji sada nece moc prolazit po zelji, sto zbog prijasnje reputacije koja odbija bolje ucenike, ali to se kroz nekoliko godina moze izgradit, bas kao sto se lako moze izgubit. cinjenica je da skola mora imat na vrhu odlucnog ravnatelja i dobre profesore, a onda se i od nikakve skole mogu dobit vrhunski rezultati.

Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Evo jedan konkretan primjer, moj brat je završio obrtničku za stolara, budući da sam mu bio par puta na roditeljskom umjesto staraca, imao sam prilike vidjeti što uče, to je katastrofa, matematika na razini osnovne škole. Uglavnom, sve je to bilo lijepo, divno i krasno dok u firmi nisu dobili CNC stroj koji je gazda platio 140 tisuća eura, a radi na principu polarnih koordinata. Možeš doslovce u drvetu dizajnirati i izraditi što god ti padne na pamet, ali u polarnom kordinatnom sustavu.
Njih nismo nit mi radili u elektrotehničkoj školi, već sam se prvi put sreo s njima na faksu. Čak niti gazda nije imao pojma kako to radi(stolar s majstorskim ispitom), dok nismo nas trojica sjeli za stroj, ja utukao doslovno 15 sati da njima objasnim rad s polarnim koordinatama bez dvostrukih integrala(točnije bez ikakvih), a uspio sam to svesti nekako na geometrijske likove i Cartesijev koordinatni sustav.

Očito mi za zapadom kasnimo dva paralelna svemira, ako su taj stroj dizajnirali za "svoje" stolare.
ne znam sto ocekujes s polarnim koordinatnim sustavom ukoliko on nije dio programa predvidjenog matematikom za srednje skole. s druge strane, naces ga na gotovo svakom tehnickom fakultetu. kako je vani, odnosno uci li se u stranim srednjim skolama ne znam. ali kad smo vec kod toga, zbog cega bi na CNC-u radila neobrazovana osoba. Bili ti zelia da na stroju od 140 tisuca eura radi netko ciji je krajnji domet rucna busilica i misalica za malter. ako sam razumia, faks si zavrsia, u srednjoj si dobia neke temelje za nastavak skolovanja, i vidi vraga, uredno si druge naucia kako koristit tu masineriju - ne da si naucia ucit, vec si naucia i druge naucit...

a kad smo vec kod "ucenja", drzavna matura iz matematike na osnovnoj razini je razina osnovne skole. normalna osoba koja zavrsi osnovu skolu prakticki moze izic na taj ispit i polozit ga.
wifi is offline  
Odgovori s citatom