Pogledaj jedan post
Old 26.08.2010., 00:25   #17
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Ne, nego je to poseban prekršaj koji ide vlasniku vozila. Znači, ti si napravio prekršaj (ili bilo tko), ali ne želiš (kao vlasnik vozila) dati nikakve podatke o vozaču (ili daš nevjerodostojne), onda ti ne ide kazna za taj prekršaj, nego za odbijanje davanja podataka. To ti je po čl. 229. st. 3., kažnjiv po čl. 229. st. 7. ZSPC-a - novčana kazna 2000-5000 kuna. Ako je prvobitno počinjen neki lakši prekršaj, onda ova kazna zna biti i veća od one koju je mogao dobiti vozač za taj prvobitni prekršaj.
Jako mi je drago da postoji ta odredba. Ali čini mi se da baš i nije praksa pozivati se na nju. Naime, u mojoj okolini se osobe redovito izvlače od prekršaja tako da MUP-u upute žalbu da oni taj dan nisu upravljali vozilom i da ne znaju tko je jer navodno taj automobil voze još i žena, kći, sin, muž, baba, dida, prijatelj i Zoki iz birca i da stvarno ne znaju tko je od svih tih ljudi kojima oni daju svoje skupocjene ljubimce taj dan upravljao vozilom te mole MUP da utvrdi identitet počinitelja prekršaja. Svaki put je priča na tom stala i ništa nisu morali platiti.

Neki se tako redovno izvlače i to mi je nevjerojatno. Sramotno. A što ako vlasnik vozila doista ne zna tko je upravljao vozilom?
Mislim, ja bih tada kaznio njega pa neka vodi evidenciju kome na korištenje daje stvar koja svaki dan na hrvatskim cestama nekoga ubije.

S time da je ovo najblaži oblik izvlačenja od prometnih prekršaja koji znam. Ostali uključuju ozbiljna kaznena djela, a dio su svakodnevice. Mnoga su ta kaznena djela i socijalno prihvaćena pa bi npr. da prijaviš prijatelja/brata/oca/sina da je lažno tražio od poznanika liječnika da napiše lažnu ispričnicu za poziv na sud kako bi se onda slučaj protiv njega odbacio jer se ni policajac nije pojavio na sudu ti bi od svoje okoline bio smatran ološem.

Čak sam doživio da bi te i u policiji prilikom prijave takvih kaznenih djela smatrali gnjidom, a ne frajerom. Sramota!
Frajer je onaj koji po gradu jurca 120km/h pa još počini nekoliko kaznenih djela i korumpira liječnike, laže sudu, a građanin koji to prijavi je gnjida.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/t...i-/508425.aspx

Muka mi je od toga.

Zadnje uređivanje 200kn : 26.08.2010. at 00:31.
200kn is offline  
Odgovori s citatom