Pogledaj jedan post
Old 14.12.2009., 13:43   #17
Quote:
Hallucigenia kaže: Pogledaj post
Specifičan hod i let samo su rezultati konvergencije. Ne spadaju pod obilježja razreda. Onda bi i leptiri mogli pod gmazove. Znaš li ti uopće što razdvaja gmazove od ostalih razreda? Osim toga, na stražnjim nogama hodaju mnogi krupni gušteri toplih staništa, a neki se koriste i sposobnošću kratkih letova. Perje su imali mnogi dinosauri a dio te skupine evoluirao je u ptice, ali samo dio. Ako misliš na pterosaure, ta je skupina izumrla i ne vidim razloga da sve što je bilo postoji i danas.

Ovo zadnje... pomiješao si stvari. Dinosauri nastali evolucijom iz praptica...? A koje su to skupine kad si tako upućen u istraživanja i molim te reci gdje i ja mogu to pročitati? Daj me prosvijetli da nešto novo naučim?
Da, dobro znam da odredjeni gusteri mogu kratko hodati na straznjim nogama ili na kratko se dici na iste. Neki cak i trce na krace udaljenosti pomocu straznjih udova. Ali koliko tih krupnih gustera provodi citav zivot na straznjim nogama? Koliko se je gustera razvilo u tom smjeru da mogu letiti, a ne jedriti? Zanimljivo da npr. sisavci prolaze slicnu evoluciju kao dinosauri i da su naucili letjeti, a eto gmazovi, mada znatno stariji, jos nisu naucili letjeti, vec samo jedre.
Ocito je da gmazovi nemaju dovoljno energije za let, isto kosto nemaju dovoljno energije da normalno hodaju, vec obicno plaze(ili gmižu, kosto im ime i govori), kad ne trce na krace daljine. Dinosauri nisu plazili po tlu.

Ajmo onda do gradje kostiju i ocigledne slicnosti sa anatomijom u teropodnih dinosaura i ptica. Ili do toga da su studije pokazale da su neki dinosauri disali na slican nacin kao i ptice, isto kao i sto se sumnja(sa nekim studijama koje su nacinjene koristeci CT) da su imali srce od 4 odjeljka, kao i moderni sisavci i ptice.
I ogromni teropodi poput T-Rexa i manji iz porodice dromaeosaura(za koje neki znanstvenici smatraju da su mozda nastali evolucijom iz praptica) su imali kosti i anatomiju vrlo slicne danasnjim pticama, sa supljinama koje su ih cinile laksima.

Ja nista od toga ne vidim u gmazova, da prostis, i uvreda mi je vidjeti da se dinosauri(koji jesu evoluirali iz gmazova, ali i mi smo )trpaju u razred gmazova zajedno sa npr. monitorima, a ptice imaju svoj zasebni.
__________________
No way wine is better than Pepsi!!!
Where is, repeat, where is Task Force Thirty Four? The world wonders.
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom