Pogledaj jedan post
Old 11.02.2009., 09:30   #7
Quote:
Bor is kaže: Pogledaj post
Ma baš o tome i govorim.Samogradnja je ljubav prema nečem a ne škrtost da se razumijemo. Pod broj dva svi oni traže plačanje za nacrte za koje ni neznaš kakvi su u konačnici i uvijek mogu prati ruke ako nešto nije u reda sa prekrasnom frazom"sigurno niste doslovno proveli moj nacrt u djelo.Pogledaj samo naše silne kopije primorki, guceva itd kojem svako graditeljl promjeni ime i postaje nesto drugo a ti su brodovi nacrtani i izmišljeni prije 50 ili 100g po meni bi trebalio postat hrvatsko javno dobro. I da se objave javno nacrti za samograditelje bilo bi toga puno više na jadranu. Pod tim mislim svakakvih brodova iz hrvatske kulturne baštine.A što se tiče linkova za Wharram njegovi mi se koncepti cine jako,zastajeli i da su dobri nebi onaj gospodin iz dubrave mijenja nacrte. I definitivno nacrt nije neka stavka u troškovima ali ako ih moraš kupiti 10 kom da odabereš nesto što se tebi sviđa pa onda još to moraš sebi prilagoditi malo je bez veze .I specijalno ako se više ljudi složi oko jednog modela broda glupo bi bilo da svaki kupuje posebno nacrt.Samo još jedna malo konstatacija svaki dobar dizajn sa pristupačnom cijenom ima uvijek svoga kupca i dobar dizajner nije nikada kruha gladan.Jasno da ne podupirem piratiziranje bilo koje vrste ali sve ima svoje granice. No dobro .Da li netko gradi katamaran?

Uvijek zahvalan svakoj dobroj duši punoj razumijevanja za sirotinjske probleme na dobrohotnoj pomoći !

Niti jedan stock nacrt/dizajn ti nece pasati bas 100%. Uvijek ce postojati bas nesto sto ces ti htjeti promijeniti da bas tebi pase. Isto kao sto i ne postoje 2 iste privatne kuce iako su mozda polazni nacrti bili isti/slicni. Postoje naravno stanovi jer je to serijska proizvodnja. Ako mislis naci nacrt za monohull, katamaran ili sto vec a da je stock dakle jeftin, dobar, jednostavan, opsezan i da ti pase u svakom pogledu bez ikakvih modifikacija to je ravno premiji na lotto-u. Ako zelis nesto sto bas tebi pase i trazis plan, onda dogovori custom design, a to je daleko od toga da je jeftino

Ja mislim da si se ti napalio na izgradnju katamarana, gledajuci sve ove komercijalne kao npr. Fountaine Pajot, i sada bi si doma u garazi nekaj iskemijao da se i ti vozikas u tom modernom katamaranu na nasem Jadranu. Sve 5...ali daj malo pogledaj kakvi sve katamarni postoje, tko su dizajneri, koje su tehnike gradnje trupova (katamaran ili obicnog jednotrupca), spoja 2 trupa da dobijes katamaran uopce, i slicno. Mislim da ces onda moci kvalitetno uci u raspravu sa nekim graditeljem kao i izabrati nacrt koji ti najbolje pase kao i tehniku gradnje.

Inace u RH ima relativno malo samograditelja brodica. Mozda ih ima i vise ali neke starije generacije bas i ne sudjeluju aktivno na forum.hr-u i drugim forumima nazalost. A od svih njih, katamarane bas ne gradi puno njih...odnosno - skoro nitko osim tog "tipa iz Dubrave" o kome nitko nista ne zna.

P.S Ja bih radje onda trimaran ako bi vec gradio visetrupac.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom