Pogledaj jedan post
Old 15.04.2008., 16:25   #3
Quote:
Jelena Ivanjicki kaže:
ma ništa specijalno soadfan, ovaj ivan grozni ima sposobnost da izvuče najgore iz čovjeka.



Quote:
parsifal kaže:
'Ni nauka ni religija ni filozofija nemaju odgovor na pitanje SVIJESTI.Kako to?'
...
STO JE IZVOR SVIJESTI ?
Po nauci svijest je iluzija izazvana vrlo kompleksnom komunikacijom elementarnih djelova sinapsi(u mozgu). Svijest je u njihovom gledistu iluzija toliko kompleksna i neshvatiljiva(covjeku) da nam prestaje biti bitno da je iluzija.

Religiju takva pitanja ni nezanimaju niti se to od nje ocekuje.

Sto se tice filosofije o izvoru svijesti citiro sam Descartesa vec... evo opet :

Quote:
Descartes kaže:
- naime, po kome ja jesam?

- da sam po sebi samome niti bih dvojio, niti bih želio, niti bi mi uopće bilo što manjkalo; dao bih sebi sva ona savršenstva od kojih je u meni neka zamisao, i tako bih sam bio Bog.

- možda zaista to biće nije Bog, pa su me proizveli ili roditelji ili pak kakvi drugi uzroci manje savršeni od Boga?

- samo, kao što već prije rekoh, očigledno je da u uzroku treba biti najmanje toliko stvarnosti koliko je u učinku; i stoga, kako sam nešto svjesno i u sebi imam nekakvu zamisao Boga, kakav god se uzrok mene pripisao, i on će biti nešto svjesno, i mora imati zamisao savršenstva koju ja pripisujem Bogu.

- o tom se uzroku (naime uzroku mene) može opet pitati postoji li po sebi ili po nečem drugom. postoji li po sebi, iz rečenog je jasno da je on sam Bog. ako je po nečem drugom treba opet i o tome istražiti sve dok se tako ne dođe do posljednjeg uzroka koji će biti Bog.

__________________
"Things are not what they seem, nor are they otherwise."
soadfan is offline  
Odgovori s citatom