Pogledaj jedan post
Old 17.05.2010., 22:20   #1
Zmajevi - Bića iz legendi svih svjetskih kultura

Zanimljivo da se zmajevi kao mitološka bića, bića iz legendi i bajki, simbolička bića, bića snage itd... pojavljuju na razlicitim kutevima svijeta, npr. imamo europske zmajeve i primjerice zmajeve u Kini, oba slucaja su nastajala nevezano jedni za druge, tj. nisu imali utjecaja jedni na druge, vec su duboko ukorijenjeni u civilizacije od kojih su potekli... a opet imamo tu riječ: ZMAJ i tog zmaja sa gotovo identicnim karakteristikama i zapadne i istocne kulture... Uvijek me zanimalo otkud, kako i zasto baš zmaj, kad se prvi put spominje u svijetskim civilizacijama itd?

Inače sam ja student arheologije i povijesti al da vam iskreno kažem ovo nisam nikad istraživao a uvijek me zanimalo otkud baš taj Zmaj prisutan u kutevima svijeta koji su bili toliko odvojeni jedni od drugih, kako baš da je on kao mitološko biće baš prisutan u civilizacijama/kulturama sa totalno razlicitih krajeva svijeta... I mislite li da se iza svih tih legendi raznih kultura krije i nešto male istine iz nekih dalekih drevnih vremena?

Istina je da npr. ovaj zmaj iz europskih mitologija ima npr krila i leti dok ovaj iz kine nema, al po tim srednjovjekovnim i jos starijim crtežima od srednjeg vjeka, vidimo da imaju isti oblik glave, rigaju vatru, reptili itd... i ono najupecatljivije, zovu se ZMAJEVI

Zadnje uređivanje Road_Warrior : 17.05.2010. at 22:26.
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom