Pogledaj jedan post
Old 05.12.2012., 03:36   #15
Quote:
filecto_dilio kaže: Pogledaj post

samo jedna napomena
Sve je moguće, moguće je i da je migracija išla sa juga na sjever kao što kažeš, zato i želim imati otvoren um za sve opcije. Pogriješiti ću puno puta ali nadam se da ću dio istine uspjeti uhvatiti.

I ja sam mišljenja kako doseljavanje nije išlo odjednom i da je išlo u nekoliko "slojeva", a u prilog tome mi najviše potvrđuje distribucija narječja jer je poredana kao u slojevima kada gledam pravac zapad - istok: kajkavski - čakavski - štokavski.

Doseljavanje u slojevima prikazuje i raspored refleksa jata ali fascinira me što on ne ide horizontalno, već vertikalno u smjeru jug - sjever: ikavica - ijekavica - ekavica.

Bio sam si slobodan i na brzinu sklepao okvirnu kartu kako je prema nekoj mojoj približnoj logici izgledala distribucija refleska jata nedugo nakon velike seobe. Znači ovo nema veze sa što, ča, kaj, nego sa i, je , e. Karta treba modifikacije ali je jasno da su se ikavci prvi doselili, jekavci nakon njih, a ekavci naslonili kao treći val.

Odakle su, to nećemo točno saznati ali približno možemo utvrditi prema nekim faktorima.. Ti spominješ da su Hrvati iz Poljske, a ja kažem da su najprije istočni Hercegovci i Crnogorci iz Poljske, Dalmatinci i zapadni Hercegovci iz Ukrajine, Kvarnerci, Primorci, Zagorci, Podravci iz Češke, Slovačke, zatim Rašani iz Rusije, Šumadinci iz Moravske.. otprilike, naravno, uzimajući u obzir jezik i jezične kombinacije poput totalno slične čakavske ikavice-ekavice sa Kvarnera i čokavsko ikavice-ekavice iz Slovačke, slične toponime Zagorja i i Češke, Šumadije i Moravske, ali i ona nesretna genetska istraživanja koja potvrđuju da bi šćakavsko-ikavci Ukrajinci i šćakavsko-ikavci Dalmatinci / Hercegovci mogli biti od istoga roda, kao i da su Zagorci i Vojvođani istog roda kao i Čehoslovaci. Današnja prezimena mi samo potvrđuju sve to.

Zadnje uređivanje Napalm : 05.12.2012. at 03:43.
Napalm is offline  
Odgovori s citatom