Pogledaj jedan post
Old 07.06.2007., 23:28   #13
OK društvo, bolje savjete će te sigurno dobit na zecovi.net, ja sam seljak imam farmu kunića i mene jako smeta ovo što vi stavljate kao postulat nema zelenog do 6 mjeseci - to nije istina.

Zečevi sa 8 mjeseci ulaze u rasplodni cilus, sa 6 su zreli, ali za zdravu jedinku bi bilo dobro pričekat do 8 mjeseca.

Zvanični veterinarski normativ kaže ovako:
- mladi zečevi moraju biti u leglu do 30 dana starosti (minimum), uzgajivaći ostavljaju 5-7 tjedana (više zbog ženki nego zbog mladunaca)

Dakle mali zečići počinju gickat izvan kotilice nakon 20-30 dana, ali ona ih i dalje doji, pa onda hranite ovako uvijek prvo suho (sijeno) po mogućnosti bi najbolje bilo da ga imaju cijelo vrijeme, u periodima kad mladi počinju jest onda upotrebljavajte kaloričnije sijeno, lucerkino ili djetelinske smjese.

Zdravi odrasli kunić smije dobiti dnevno 600-800 g trave u dva obroka i jako treba pazit da na vrućini ne povene i na hladnoći ne smrzne, povtnih ostataka duplo manje, voće samo kao poslasticu.

Malim životinjicama smijete davat oprezno zeleno, ali ako zeko tek počinje jesti onda je njemu za obrok dosta dva lista radića ili jedan list korabe ili 3 koluta mrkvice ili tanka kriška jabuke i mora prije toga jesti sjeno.

Postoji i nešto što se zove "izmjena sezona", ako je bila zima i zečevi su jeli samo sijeno ne možete onda odmah gurnut 0,5 kg zelenog čim ga ima, treba počet sa malim obrocima 5 -10 dkg i postupno povećavat obrok kroz 3 tjedna.

Nikako ne smijete davat: mekane salate, zeleno od paprike, paradajza (plod kao poslastica da), luka, graha (kuhana zrna posušena da malo poslastica), krastavaca (da ploda malo), tikvica (da ploda - zgodan je za dodavanje soli i vitamina tanku šniticu popaprite sa tim).

Zeko smije skoro svo voće koje raste kod nas, trešnje, jagode, višnje, jabuke (višak možete osušit i namočit pa dat namočene - ali ne mokre), jezgričavo voće (orasi, lješnjaci, kikiriki, bajame) moraju bit očišćeni, rajčice, breskve, lubenice sve i kora, olupine od graška, listovi od artičoka, kruške, - ali to su sve poslastice toga dajete malo. Ja nikad nisam eksperimentirala sa egzotičnim voćem pa za to trebate proguglat. Ovo sa suhim voćem meni izgleda prekalorično, ja ne bi davala više od jedne jušne žlice dnevno.

Kunić može jesti i kuhanu hranu, recimo jako je dobro dojnoj ženki skuhati krumpir u kori i onda ga ohladite izvan vode, pa ga rasječete na 5-6 djelova i pospete posijama. Može se i kuhat sušeno povrće (grah, grašak, leća, mrkva, mahune) ali se kuhano povrće treba osušit od vode rasprostiranjem na rešetke ili krpe ili uvaljat u posije. (2-3 žlice po grlu odrasle jedinke) - to je super kalorična hrana za zimu.

Postoji i silaža, silirat možete kukuruz, repu, ciklu, kupusnjače... ali to vam vjerojatno nije interesantno.

Ako ima više interesa stavit ću vam tablice sa kalorijskim vrijednostima, ali imajte na umu da vi te tablice morate umanjivat za 10-20% jer vi zečeve ne tovite.
d@d@ is offline