Pogledaj jedan post
Old 05.01.2010., 16:21   #14
Poznata mi je sudbina mog dobrog prijatelja Stanka Sorića i njegovo uhićenje neposredno poslije pada Posavine...
Prilog o padu Posavine dao je i svojim transkriptima general Praljak, koji postoje na internetu.
Slažem se da je general Stipetić bio u krivu, kao što Stanko kaže, jer je nasjeo na priče gen.Feldija i ostalih koji su svoje IZM imali duboko u slavonskoj Posavini a glumili zapovjednike B zone...
Od toga da je jedna bojna jedne naše gardijske brigade tijekom kolovoza te 1992. velikim dijelom svojih kapaciteta otišla na godišnji odmor!!!
Toliko za početak...



Tijekom prezentacije knjige jedan od uvodnih govornika o knjizi bio je i gen.Stipetić koji je tada rekao citiram tek sada nakon što je pročitao knjigu od spomenutog autora tek sada ima pravu spoznaju o bitkama u posavini te se izvinjava svim pripadnicima 108. brigade i puk. Soriću koje je onda optužio za izdaju.....
Razumijem da čovjek nekada može pogrešiti ali prije 17 godina spašavati svoju kožu optužujući drugoga samo govori o tome kakav je čovjek....tijekom prezentacije uočio sam niz krivih podataka za period bitke za koridor...
U fokusu zbivanja je 108. brigada i njen ratni put dok se ostale postrojbe koje su dale veću žrtvu u bitki u posavini niti ne spominju npr.111 Riječka, 105. Bjelovarska,postrojbe HOS-a....samo primjera radi kao prvu borbenu aktivnost 108. brigade navodi da počinje sa 08.05.92 a moja postrojba do tada već ima desetak poginulih sa 05.08.1992....isto tako u knjizi se nigdje ne spominje da kad je večina postrojbi napustila položaj sa tehnikom i ljudstvom i kada su linije popucale i obrane više nije niti bilo moja postojba u rangu jedne bojne ponovno prelazi Savu i uspostavlja borbenu liniju kako bi se napravilo dovoljna vremena za uzmak civila....činjenica ,zap. mi gine sa 05.10.93 u 23,00h....a most je dignut sutra dan,točnije 07.10 u 03,05h

Negdje u pola prezentacije sam izašao iz dvorane jer više nisam mogao mirno slušati sve te teze o prodaji Posavine ...

P.S.- samo istine radi autor knjige je HRVI sa 60% tjelesnim oštečenjem koje je zadobio tijekom borbi u posavini tako što je po izjavi njega i još dvoje svjedoka (događaj nije zabilježen u ratnom dnevniku niti je isti bio u bolnici pa da postoji ambulantski protokol) pala granata pokraj tenka i on je sa visine kupole na kojoj se nalazio uslijed detonacije pao na zemlju gdje je povredio kičmu ????....u prvom stupnju je dobio 40% trajno dok je u drugostupanjskom rješenju nakon 20-tak dana dobio 60% trajno tjelesno oštečenje HRVI ....nedugo poslije toga kod istoga na kirvaju u kućni posjet su došli tadašnji ministar HRV, branitelja Pančić i ,pom.ministra Gogička i Zdravko Tomac....isti je danas korisnik invaliske mirovine sa činom bojnika....toliko o pravednosti,papirnato je sve pokriveno , e da isti ima nalaze i o PTSP...
__________________
JEAN MICHEL NICOLLIER " Ovdje sam u dobru i u zlu. U dobru i u zlu. '' -RIP
kobrin sin is offline  
Odgovori s citatom