Pogledaj jedan post
Old 13.03.2012., 11:32   #1
Napad panike - što da radim?

Pozdrav svima.

Imam 30 godina i sve preduvjete da budem sretan (siguran posao, financijski situiran, presretan brak, super roditelji, super prijatelji...sve za 5).

Po prirodi sam veseo i optimističan i dok sam bio mlađi volio sam bit u centu pažnje, pričat viceve i isticat se u društvu. Kasnije u 20-im sam prvi put primjetio da se lako zacrvenim što mi se prije nikad nije dešavalo.

Završio sam ekonomski fakultet, govorim engleski, njemački i španjolski, rasturam kompjutere.. imam sve preduvjete da znanjem budem siguran u sebe, ali to baš i nije tako Od uvijek sam imao problem sa nastupom pred ljudima i prezentacije su me ubijale, ali nekako sam se nosio s tim i svi su me hvalili kako imam smisla sa ljudima i kako odlično držim prezentacije ili bilo kakva predavanja.

Promijenio sam posao i dugi period nisam imao nikakav nastup pred većom grupom ljudi. Posao koji radim se razlikuje od prijašnjeg (veća odgovornost, puno toga još neznam...)

Prije godinu dana sam morao prezentirati firmu i skoro sam pao u nesvijest. Noge su mi se odsjekle, nisam mogao progovorit. Totalni napad panike. Neznam kako sam se uspio pribrati... Od tog dana sve je krenulo nizbrdo.

Primjetio sam da mi određene stvari izazivaju tjeskobu i napad panike. Npr. telefonski razgovori na stranom jeziku, ono sav se ispreznojim, mozak mi totalno blokira. Al ok, i to nekako preživim.

Ono što mi je najgore je sljedeće... Npr. imam naj normalniji dan na poslu, super funkcioniram i sve je u najboljem redu. Imamo sastanak sa direktorima i tu nastane problem. Kao da imam usađeni strah od nadređenih. Ne mogu progovorit. Srce mi užurbano lupa, znojim se i crvenim. Ako mi se uputi pitanje na koje u tom trenutku ne znam odgovor - doslovno puknem. Kao da ću se rasplakat od jada. Mozak mi blokira, pitanje kao da ne doživim i u tom trenutku ne mogu dat normalan odgovor, nego samo nešto kratko izustim. Jednom sam u takvoj situaciji rekao da mi nije dobro nakon upućenog pitanja.. nisam znao odgovor, a napad panike je bio tako jak da je bilo - ili se rasplakat od jada ili izmislit nešto, samo da me puste na miru.

Teško je opisat kako se u tom trenutku osjećam... Žena jedino zna za moje stanje i ne može vjerovat da se to meni događa.

Probao sam izbacit kavu, da malo smanjim napetost... već ne pijem kavu 2 mjeseca, al opet mi ista situacija (sastanak) izaziva taj nemir, napetost i napad panike.

Nisam bio kod doktoro, pošto normalno funkcioniram tijekom dana. Dakle, samo te određene situacije me izbace iz takta - sastanak i ne znanje određenog pitanja. Kad me pitaju nešto što neznam ili nisam siguran ja se izgubim a to kucanje srca i taj strah koji je u tom trenutku u meni onemogući da normalno velim 'ne znam, provjerit ću'.

Nekad sam sebe ohrabrim, ali čim sjednem za stol sa direktorima, odma nastupi nemir i nervoza. Ne mogu se kontrolirat nikako.

Probao sam sa persenima, nije pomoglo. Probao sam sa kapima valerijana...malo me umiri, ali napad panike je jači. Probao sam uzet lexaurin prije sastanka, al i dalje nisam bio svoj. Već dva mjeseca uzimam ayurvedske biljke (brahmi (bacopa monnieri) za bolji rad mozga i ashwagandha (winter cherry) protiv stresa. Ove biljke su me spasile i totalno preporidile. Uopće mi kava ne nedostaje, cijeli dan imam energije i super spavam. Misli su mi bistre, mirniji sam nego prije. Al napad panike se i dalje javi!

Neznam kako da si pomognem. Bojim se ić doktoru/psihijatru jer se bojim da će me nakljokat tabletama koje nisu za mene pošto je sve super i sve je normalno rijekom dana... samo određene situacije me ubiju,

Ima li neka tableta koju bi mogao uzeti tako pred stresnu situaciju, a da će mi totalno blokirat taj napad panike? Ima li još koja biljka (probat ću sa Rhodiola Rosea).

Već sam razmišljao i o hipnozi...al neznam jel to ima smisla....

Molim pomoć! Kako da se kontroliram i kako da si pomognem...
bigfear is offline  
Odgovori s citatom