Pogledaj jedan post
Old 12.06.2009., 10:59   #88
Zastara regresnog zahtjeva - kada?

Prije više od 10 godina sam pod utjecajem alkohola uzrokovao prometnu nesreću u kojoj su, između ostalog, teško ozlijeđene 2 osobe. U kaznenom postupku pokrenutom od strane državnog odvjetništva sam proglašen krivim.

Ozlijeđene osobe su tužile osiguravajuće društvo i nakon godina parničenja dobile pozitivnu presudu (da im osiguravajuće društvo treba isplatiti velike cifre).

U međuvremenu, budući sam nesreću skrivio pijan, osiguranje pokušava te novce izvući od mene. Kontaktiraju me pismeno u nekoliko navrata (nikad preporučeno – nikad ništa nisam potpisao poštaru) i prijete sudskim postupkom ukoliko ne uplatim tu hrpu love koju potražuju, no ja se svaki put oglušujem na njihove pisanije i ufam se u zastaru.

Zastara očito nije tekla za sve ono vrijeme dok su ozlijeđeni sudovali sa osiguranjem, jer je štetni događaj za osiguranje nastupio tek kada su dobili presudu da plate odštetu. To mi je još nekako i logično. Nadalje, uspio sam iskopati (od ljudi koji su mi bliski a rade u osiguravajućoj branši) da se osiguranje vodi idejom da vrijeme koje ide u zastaru započinje onim danom kada su isplatili štetu.
Problem je u tome što osiguranje isplaćuje u ratama i na kapaljku i još uvijek nisu isplatili cijele iznose ozlijeđenima. Znači li to da zastara još uvijek nije počela teći!?

Zanima me dok kada moram strepiti da će mi na vrata zakucati poštar i uručiti mi poziv za sud, tj. kada nastupa zastara u ovakvim slučajevima?
matterhorn is offline  
Odgovori s citatom