Pogledaj jedan post
Old 26.12.2016., 12:43   #1282
Hajdeger poručuje Sigmundu da svako ''raskrinkavanje'' skriva i Aletheia se jedino može iskusiti !!

Ajme napisao sam u jednom dahu antologijski tekst o postojanju koji je zreo plod sa stabla moje spoznaje i očito da mi ga je šaputala moja muza i-ili moj daemon (ne miješati sa demon molim vas !!)

Evo neka ostane generacijama i neka Sigmund puca od zavisti

Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Bitak.
Bitak je po meni ono ''je'' u rečenici Što je (to) ?

Jeste li uočili da se 99,999% filozofije i znanosti bavi sa Što i to (Iz bazične rečenice- Što je to a izbjegavaju ''je''.

Koliko se ja razumin u balote i filozofiju gotovo jedini i najviše se tim ''je''
bavio Hajdeger i on se počeo prvi duboko i široko i visoko pitati

Što je ''je'' ?

I kako shvatiti to ''biti''.
2000 godina je to zanemarivano.

Uočavate li kako su riječi nedostatne i bitak tj postojanje je lebdeća općenitost. To je prazna ,tanana riječ osuđena na šuplju jeku.

I onda se pojavi taj Hajdeger i kaže

''Cijela filozofija ima pogrešan pristup. Moja je zadaća pronaći način promišljanja '' bitka '' i jezik kojim ga se može izricati''
I kaže

Bitak i biće su različiti. To je ontološka razlika.
Bitak nije neka ''stvar''. Opire se mišljenju..
Hajdeger kaže da Sigmundovi izravni odgovori što je to bitak ne uspijevaju

jer kada Sigmund samopouzdano kaže bitak je X i bitak je Y on pretvara bitak u biće i tek još jedan entitet među drugima.

Hajjdeger izravno i nekako zvuči optužujuće kada kaže da ni Platon, ni Kant ni Hegel ni Sigmund NE GOVORE O BITKU
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom