Pogledaj jedan post
Old 21.07.2003., 15:16   #32
zubatac: Jednog dana cu ti znati odgovoriti na sva pitanja. No to ne znaci da cu vjerovati u isto sto i ti.

delija: (s razlogom s kojim cu te uskoro upoznati).

Sad informativno:
Za mene su "totalni" vjernici i "totalni" ateisti oni koji - kad im pokazes potpuno cist bijeli papir (s obje strane) - oni kazu da je to prljavi crni papir (i to s obje strane).

Eto - tim ljudima ja se - jer ih stavljam na isti nivo onih "pionira Zapada" koje indijanci nisu dirali; kada su u preriji naisli na njih.

I takvima ne zamjeram kad kazu da je bog stvorio Beskonacnu (VJECNU) prirodu - dakle ne onu prirodu koja zeleni, grmi i sjeva, izbacuje lavu iz vulkanskog grotla... ili mirno tece kroz polja i dolove da bi ziva bica ugasila zedj, da bi kotrljala kamencice (koji na taj nacin takodjer postaju na svoj nacin "zivi"...

I ne zamjeram njihovim dualima koji tvrdoglavo tvrde da je covjek sloboda, da nikakav fiksni, unaprijed dani plan, model ili ideja covjeka ne predodreduje za ono, sto ce covjek biti, da ne postoji tako nesto kao "priroda" covjeka... da Bog ne postoji, jer kada bi postojao - covjek ne bi bio slobodan)... i kao sto ne postoji Bog ni "priroda" ljudska, tako ne postoji ni vjecna istina ni vjecni moralni zakon.
Svakako, ti se ljudi "sprdaju" sa genima, sa kromozomima, sa crtama na dlanovima ruku, na irisu oka... dakle sa svim onim koje bijelom papiru daje vrijednost bjeline.

No ja im se iz razloga sto nasi stari kazu da bog cuva pijance i "totalne...".
delija is offline