Pogledaj jedan post
Old 09.01.2016., 17:21   #17
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Najteže je upoznati sam sebe. Subjektivnost je ekstremno dominantna.
Čitam iskustva iz Ukrajinsko-ruskog sukoba i kako Ukrajinci nemaju adekvatna i učinkovita PO sredstva protiv modernih ruskih tenkova, Gvozdiku 122 mm koriste za PO borbu na prvoj crti iako one nemaju pancirna zrna, ali kako imaju strahovitu udarnu moć šteta na tenku je nepopravljiva.


Glede istraživanja i razvoja u RH one su od 3-5 puta manji nego je prosjek EU-a.
Krupna ostvarena redstva naoružanja RH je preuzela od ZIR-a iz SFRJ.
Odnosi se to na sustave Strela 10 Cro, Protuminski brod 26, RTOP 411-Kralj/Cobra, MNS 90.
A gdje se kod njih proizvodilo streljivo za 122mm haubice i kakva je proizvodnja 122mm i 152/155mm streljiva u RH danas? Ako se ne varam, negdje sam čitao da je u Sarajevu obnovljen UNIS/Pretis i da proizvode streljivo za top/haubicu 155mm po NATO standardu. Jesu li u Bosni uspjeli obnoviti pogone proizvodnje eksploziva u Vitezu i one u Novom Travniku gdje su se radili oklopnjaci? Bratstvo, ili kako se već zvala? Znam samo da su Amerikanci otkupili tvornicu Igman za streljivo a ne znam šta naši čekaju da bar još par njih naprave za veće i modernije kalibre. Ako bi tržište bilo Ukrajina, administrativno čak i ima nekog smisla uložiti u pogon izvan EU/Hrvatske.

Ima li nekih prepreka da ne bi par privatnih ulagača iz RH mogli udružiti kapital pa napravili isto kao i Amerikanci, ući u proizvodnju u Vitezu, Novom Travniku ili drugdje gdje ima naših ljudi u BiH? Kad je već očito lakše u BiH pokrenuti proizvodnju oružja nego u Hrvatskoj...

Zadnje uređivanje dangerz0ne : 09.01.2016. at 17:45.
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom