Pogledaj jedan post
Old 28.01.2017., 17:47   #2070
Quote:
Bozurr kaže: Pogledaj post
Koliko je realno to sto pricas? Generalno gledanje nas, ostalih Balkanaca na tu Albaniju i jeste takvo da su u svemu 50 godina iza normalnog sveta, ali ta manipulacija brojem rodjenih i slicno mi stvarno ne pije vodu. Ne da ne pije, vec ne znam sta dobijaju sa tim glupostima?
A mislim da se ne razlikuju puno brojke u rodjenima i onima koji idu u skolu, osim sto svake godine naravno broj skolaraca opada zbog iseljavanja.

Ako realno sagledamo situaciju. Na 28 000 rodjenih, Albanija po meni ne moze da ima jace od 2 miliona stanovnika, ali uzimajuci u obzir odliv stanovnistva u fertilnom dobu, onda dolazim do toga da kod njih najvise ostaju oni koji su prestarili radjanje dece, tj. vracaju se gastarbajteri.
Mislim da im je fertilitet i dalje minimum 2 do 2,5 i imaju od oko 2,3 do 2,5 miliona stanovnika, vise ne verujem.

Na kraju krajeva, mislim da Albanci vise dobijaju laziranjem i preuvelicavanjem broja rodjenih na Kosmetu, nego u samoj Albaniji, ali ne znam koliko je realno i da se tamo time bave...

Bili smo svedoci one bezanije pre 2 godine iz Albanije i sa Kosmeta, jednostavno, po meni je sad doslo to na naplatu, a ako uzmemo da svako iz Albanije i Juznog dela Srbije ima nekog svog u Nemackoj, Svajcarskoj, Norveskoj, Austriji, Italiji, i da medjusobno vuku jedni druge van, dolazimo do toga da se svake godine iseljava mnogo njih odozdo, i taj trend ne verujem da ce se zaustaviti narednih xy godina. Jednostavno svi idu tamo gde ce lakse ziveti, a uzimajuci u obzir i da se dole po malo stanovnistvo emancipuje i ugleda se na Evropu, dolazimo do toga da se i fertilitet po malo smanjuje, ne mnogo, ali postepeno.
Naravno, dole moze doci do blage stagnacije u padu, ili do nekog malog skoka rodjenih, ili slicno, ali sve je to jedna do dve godine, ali u sustini pad je neminovan.

To je neko moje misljenje.
Pa upravo i ja tvrdim što i ti,da Albanija nema 2,5 miliona st,sam si dao procenu na 2,3-2,5 miliona.Ja nisam rekao da lažiraju,već da su ili koristili zastarelu metodologiju,ili jednostavno nisu u stanju bili precizno da filitriraju upise u matične knjige gde se uvek upisuje ogroman broj iz dijaspore,to ide na zadnje prebivalište roditelja.i što je dijaspora veća i svezija(a kod njih je ogromna,što je masovno iseljavanje skorije koje se i sad dešava)to je i utvrdjivanje stalno prisutnih teže kontrolisati.Prijatelju,nigde i nikad ne biva da za godinu dana pad rodjenih bude za 15% ili 20% pa nije ni ovde.Jasno je da je došlo do preciznijeg filtriranja onih iz dijaspore upisanih u matične knjige.I preoptimistična ti je procena da će Albanija ove godine imati 28 000 rodjenih.Neće,biće borbe i za 27 000.
gargash is offline  
Odgovori s citatom