Pogledaj jedan post
Old 11.11.2017., 13:42   #113
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Ne nego je u najširem smislu apsolutan i objektivan.
Ne mogu se ljudi dogovoriti oko definicije morala, a kamoli oko sadržaja istog.

To dovoljno govori o (ne)objektivnosti istog.

Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
A mišljenje o obliku Zemlje varira od zajednice do zajednice, od pojedinca do pojedinca, od vremena do vremena. Znači li to da je oblik Zemlje relativan?
Loša usporedba.

Iako postoje teorije koje tvrde da je cijeli svemir holografski, te da ne postoji apsolutni oblik neke ,,materije" već su sve EM valovi koje mi percipiramo a znamo da naša percepcija ne mora biti u skladu s postojećim stanjem stvari.

Što je zapravo istina znati ne možemo.


Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Znači smatraš da nasilno silovanje djece zapravo nije nemoralno, nego to ovisi o osobnom ukusu? Tvoj je ukus takav da ti se to ne sviđa i misliš da ljudi to ne bi trebali radit, a ukus nekog drugog je da je to super i da bi država trebala otvorit farme djece za silovanje i financirati ih kroz poreze. Nitko od vas dvoje nije u pravu. To je tvoje mišljenje?
Rekoh da ja smatram da je nemoralno i nemoralno u našoj zajednici jest.

Ali, koliko god se ja osobno zgražam na to, u nekim zajednicama je to moralno i baš zato htjedoh reći da je taj moral relativan. I to je činjenica koliko god se tebi, meni ili nekom drugom ne sviđalo stvar je takva.


Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Ono što je zapravo ispravno neovisno o našim osobnim interpretacijama, a sa čime se moramo uskladiti. Također valja napomenuti da razlike između različitih kultura nisu baš toliko drastične, postoji neki common pool. Zapravo su moralne razlike veće između raznih frakcija koje danas postoje na zapadu nego između svih tradicionalnih kultura.
Ali razlike postoje i to je dovoljna činjenica da demantira tvrdnju da postoji apsolutni moral.

Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Iz čega slijedi da nije sve relativno. Iako, moje je pitanje imalo svrhu da ti ukaže na činjenicu da sve spoznajemo kroz subjektivnost, ali istovremeno ne odbacujemo ideju da van nas postoji objektivni svijet. Ono što ja tvrdim je da ista stvar vrijedi i za moral.
Da, ali da li je to što smo spoznali baš 100% takvo ili nekako drugačije to ne možemo tvrditi a samim time ne možemo govoriti da je to apsolutno točno.

Većina može spoznati nešto i to što većina smatra istinitim to se uzima kao apsolutno točno, ali to opet nije dokaz 100% istinitosti.

Što je zapravo istina u punom smislu te riječi to nitko od nas ne zna
Kentaurus is offline  
Odgovori s citatom