Pogledaj jedan post
Old 18.02.2017., 04:00   #805
U dolini oko blejskog i bohinjskog jezera je tada već skoro sredina proljeća. Ali gore na visini 1500 metara ( gornja postaja gondole Vogel) može biti još puno snijega. Prošle godine možda još metar snijega i mislim, da je bila još otvorena sezona skijanja. Ove godine izgleda kao da neće, ali tko zna - može još pasti. Ako se ide iz Bohinja direktno do Triglavskih sedmerih jezera, koja su vrlo slikovita i najuži dio Triglavskog narodnog parka, treba to uzeti u obzir. Uspon preko Komarče do tamo zahtijeva dosta opreza čak usrijed ljeta. A do slapa Savice neće biti teško, to je u istom smjeru ali jako blizu od Ukanca i donje postaje gondole.

Blejski Vintgar bi trebao za vrijeme Uskrsa biti već otvoren, ali treba provjeriti. Kroz Vintgar prolazi rijeka Radovna, koja je raj za ribare, posebno na potočnu pastrvu. Oko blejskog jezera se osim šetanja komotno može sa biciklom ( iskreno: biciklisti po meni nerijetko previše ugrožavaju šetače), oko bohinjskog jezera to je na sjevernoj obali malo teže - možda uz dosta snalažljivosti na mountain-biku.

Bike staza povezuje Bled i Šobčev bajer, što je isto atraktivna turistićka destinacija u blizini sa poznatim kampom i umjetnim jezerom uz borovu šumu i rijeku Savu. Ribno na uzvisini iznad doline Save je još jedna lijepa mirna lokacija u blizini Bleda, do koje se komotno može sa biciklom, ali i pješke. Neposredno uz Blejsko jezero postoje i male planinske rute na Stražu ( gore ide i žičara) i Osojnicu, koje nude odlične panorame i idealno mijesto za fotografiranje jezera odozgo. Isto na blejskom gradu ili po vaše tvrđavi, gdje je uz bar i restoran lociran i muzej.

Stari centar Radovljice je najinteresantniji gradić u blizini ( ako te posebno zanima tematika, muzej pćelarstva tamo - tradicija Antona Janše, osobnog pćelara cesarice Marije Terezije, tradicija, koja je proširila kranjsku sivku po svijetu kao najvrijedniju, najmirniju pćelu). Jako slikovita je i Gornja bohinjska dolina, koja ne ide uz, nego paralelno par km uddaljeno od glavne ceste u Bohinj, sa dobro očuvanim autohtonim alpskim selima uz puno etnografske baštine ( proizvodnja sira, toplerji u Studorju itd.) Tamo je i slikovita doline riječice Mostnice.

Ako ti je pletna ( nešto slično gondoli u Veneciji) za na blejski otok preskupa, uzmi čamac za jedan sat ili dva i odveslaj sam, odnosno sa porodicom ( ili bilokome već) na otok. Malo rekreacije i estetskog užitka. Osim starodavne hodočasnićke Marijine crkve sa zvonom želja, na vrhu otoka te ćeka i odličan izbor različitih slovenskih potica. Tipično blagdansko jelo naših prostora.

E, mislim, da sam napisao dosta, ako ne previše. Mogao sam još o turi sa električnim čamcem po Bohinjskom jezeru, pa o Pokljuki sa pastirskim stanovima itditd. Ima se tu šta naći za 10 dana obilazka, ne za jedan vikend.

Zadnje uređivanje kranjski janez : 18.02.2017. at 04:10.
kranjski janez is offline  
Odgovori s citatom