Pogledaj jedan post
Old 12.10.2017., 16:34   #4750
Quote:
Mathijas kaže: Pogledaj post
E bas tu dimenziju 195 50 15 imam sad ljetne na alu felgama.
A zimske su na celicnim u toj dimenziji 185 60 15 iako su upisane u prometnu 185 55 15.. a koliko vidim tih 185 55 15 ima dosta manji izbor i skuplje su pa sam zato mislio uzet tu dimenziju a i citam da je bolje za snijeg i to imat uzu gumu, a uz to sve ne znam dali bi isle te 195 na celicne felge, kaj ja znam, zato kaj su sire ili iz nekog drugog razloga pa da nebi bilo problema
Usput, kak mogu upisat te dodatne dimenzije, ako su atestirane za taj auto?
Jel se onda kaj jos mora placat ili samo na tehnickom to upisem? Jel moram cekati bas 6mj kad je tehnicki ili mogu otic bilokad da mi to rijese?

Poslano sa mog SM-A510F koristeći Tapatalk
Evo, jučer sam pisao na ljetnim gumama, al kad dođe sezona očito svaki dan treba ponavljati. Ljudi, ovakve stvari su već 1000 puta ponovljene.

Quote:
Fishkal kaže: Pogledaj post
Meni je već slabo koliko sam puta ovo pisao, ima valjda na svakoj stranici ove teme. Al za one koji ne mogu naći i pametne, evo još jednom.

Legalno možete voziti na dimenzijama guma koje su upisane u prometnu.
U prometnu možete uspisati dimenzije koje su homologirane za vas auto. Najčešće se te dimenzije mogu naći u priručniku automobila, na poklopcu za gorivo ili B stupu.
Ako imate homologirane dimenzije koje nisu upisane u prometnu, možete ih upisati besplatno na tehničkom ili iz neku naknadu (ne znam točno, manje od 100 kuna) tokom godine.

Ako imate dimenziju koja nije homologirane, a veličinom ne odstupa puno od homologirane, možete napraviti za 300 kuna mali atest i upisati tu dimenziju u prometnu. Svakako se isplati ako imate neku skupu dimenziju guma tipa 185/55/15, pa atestirate 175/65/14. To je samo primjer.

Kaj ako vozite na dimenziji koja nije upisana u prometnu?
Ima više posljedica. Pad na tehničkom, kad vas zaistavi policija može vas poslati na izvanredni tehnički... To su nikakve posljedice.

Ono kaj je ozbiljna zajebancija je osiguranje. Evo, uzmimo da naš kolega skrivi prometnu nesreću s velikom materijalnom štetom. Pošto on kalkulira gume preko raznih kalkulatora, naravno da vozi na dimenziji koja nije upisana u prometnu niti homologirana. To njemu ne treba jer je to za budale.

Osiguranje od odgovornosti (AO) pokrije ogroman račun u ovlaštenom servisu za popravak auta s kojim je Intel imao sudar. A osiguranje, oni više od svega vole lovu, puno love, da lova bude kod njih, da ne daju lovu nekome drugome, skužili ste poantu. Takva ustanova onda traži našeg kolegu Intela da regresira komplet iznos koji je osiguranje platilo jer je on vozio tehnički neispravno vozilo, i još je to znao. I onda naš kolega, umjesto malo truda kod kupovine guma da se upiše sve u prometnu ili napravi mali atest, plaća ogromnu svotu osiguranju.

Zato, nemojte biti naš kolega. Nije nikakva nuklearna fizika upisati homologirane dimenzije ili napraviti mali atest.
Fishkal is offline