Pogledaj jedan post
Old 16.10.2012., 03:25   #391
Quote:
girl3 kaže: Pogledaj post
Pozdrav.
Imam 19 godina, studentica sam 2.godine fakulteta. Moja majka je bila moja skrbnica i uzdržavala me, iako je moj otac plaćao alimentaciju ali ja za to nisam znala. Sada mi ona više ne želi davati ništa osim par stotina kuna mjesečno dok mi otac plaća faks, zakonske regulative za alimentacije nema jer se on odrekao nekretnine u korist alimentacije, nekreetnine koja je trebala biti pripisana na moje ima ali majka to odbija učiniti već 2 godine. Htjela bi da mi dalje otac bude skrbnik, ako se uopće nakon punoljetnosti može govoriti o skrbništvu. Inače živim odvojeno od oba roditelja. Da li je moguće da nekako otac postane skrbnik i od majke tražim alimentaciju? Kolika bi ona otprilike mogla biti?
Unaprijed hvala na odgovoru.
Plaćat ti mora alimentaciju dok studiraš ( mislim da je to do 26 godine kod nas ) jer neki bi mogli do 35 ić na faks, pa mora postojat i neka granica.
Ako se otac slaže s tim, može ti on biti skrnik, a drugi roditelj tko god to bio DUŽAN JE PLAČATI ALIMENTIACIJU dok se školuješ.
Alimentacija bi trebala biti barem 30% od primanja. ( ako si jedinica, ako imaš brata/seku, svatko ima pravo na 15 % )

Minimalni iznos

Minimalni iznos uzdržavanja određuje se u postotku od prosječne mjesečne isplaćene neto plaće po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za proteklu godinu, i to:

za dijete do 6 godina 17% prosječne plaće,

za dijete od 7 do 12 godina 20% prosječne plaće,

za dijete od 13 do 18 godina 22% prosječne plaće. U 2010. ta prosječna plaća iznosila je otprilike 5.350,00 kn.

Pri određivanju visine iznosa uzdržavanja sud u prvome redu mora voditi računa o dobrobiti djeteta. Sud će uzeti u obzir potrebe djeteta vezano za njegovu dob, potrebe djeteta za obrazovanjem te eventualne posebne potrebe djeteta kao i njegove vlastite prihode ako ih dijete ostvaruje.

Zadnje uređivanje tužni cvjetić : 16.10.2012. at 03:30.
tužni cvjetić is offline  
Odgovori s citatom