Pogledaj jedan post
Old 18.05.2008., 23:50   #14
Question Operativni leasing, jamčevina, ost. vrijednosti, akontacija, mini. rata...savjet

Molim pomoc ako netko ima vise iskustva sa operativnim leasingom.

Naime, zelim uci u redoviti ciklus u kojem cu na pocetku uzeti novi auto, i onda ga svako 3-4 godine zamjeniti novim. Dakle, cilj mi nije otplatiti auto do kraja i postati njegovim vlasnikom, vec placati najmanju mogucu mjesecnu najamninu, i svako toliko vratiti rabljeni auto leasing kuci i uzeti novi (u biti nesto kao rent-a-car).

Koliko sam shvatio, operativni leasing je namjenjen bas za to. No, moze li netko dati konkretan savjet, kako proci najjeftinije moguce, tj. kako svesti mjesecnu ratu na minimum?

Na stranicama leasing kuca naisao sam na pojmove kao sto su jamcevina, akontacija i ostatak vrijednosti.

Sto je tocno jamcevina? Ako sam dobro shvatio, to je neki iznos, cca X% vrijednosti auta koji za cijelo vrijeme trajanja leasinga ostaje kod leasing kuce kao jamstvo iz kojeg se oni mogu naplatiti ako ne placam rate. Tocno?
Da li visina jamcevine na ikakav nacin utjece na visinu mjesecne rate?

Pod objasnjenjem ostatka vrijednosti stoji da je to dogovorena vrijednost auta po isteku leasinga. Kljucna rijec u definiciji cini se dogovorena? Sto to konkretno znaci? Da li taj iznos ipak odredjuje leasing kuca, tj. da li postoje neke granice koliko najvise % to moze biti?

Ako sam dobro shvatio akontaciju, to bi bio iznos od X% koji ja platim leasingu i koji umanji vrijednost samog auta i logicno samim time mjesecne rate. No, sto se dogadja sa akontacijom u slucaju kada nakon X godina vracam polovni i uzimam novi auto? Da li se akontacija prenosi i na novi auto ili ne?

Kakva je situacija sa trajanjem leasinga. Logicno, sto je duzi period to je manja mjesecna rata. No, sto se dogadja ako npr. leasing dogovorim na 5 godina a odlucim polovni auto zamjeniti novim nakon 3 godine (kod iste leasing kuce)? Da li je to uopce moguce, i da li se isplati?

Recimo da novi auto s PDVom kosta 100, a ja sam spreman najvise 33% tog iznosa odvojiti za jamcevine, akontacije ili sto god treba kako bi osigurao dugorocnu (ne samo za prvi koji sada kupujem, vec i za iduce aute) minimalnu mjesecnu ratu. Leasing naravno ugovara pravna, a ne fizicka osoba.

Unaprijed zahvaljujem na pomoci i savjetima!
adria333 is offline  
Odgovori s citatom