Pogledaj jedan post
Old 15.04.2012., 22:43   #380
Quote:
mirnik kaže: Pogledaj post
Zamolila bih Gertu da mi da odgovor.
Imam kćerku koja je napunila 19 godina. U 9. mesecu 2011. god. je napipala "nešto" u lijevoj dojci. Sutradan smo odmah otišli na ultrazvuk. To mi je bila najduža noć u životu s obzirom da je moja majka imala invazivni karcinom na dojci. Ultrazvuk je pokazao dvije hipoehogene promjene jedna ispod druge veličine 7x5 i 6x4 mm. Odmah urađena punkcija. Nalaz punkcije: dobijen serozno masni uzorak. U razmazu manje nakupine stanica duktalnog epitela, benigne gole jezgre, apokrine stanice, nakupine masnih stanica i kapljice masti. Nalaz odgovara fibrocističnoj promjene dojke. Fibroadenom??
Jucer 12.4.2012. ponovo urađen ultrazvuk i nalaz glasi: ranije opisane promjene su nešto veće 9x5 i8x4 mm. UZ aksila uredan, javiti se kirurgu radi operacije .
Želim napomenuti da je kćerka poćela piti Letrox (već 5 mjeseci) zbog štitne žlijezde gdje je hormon T3 i T4 ureu , a TSK uvećan kao i Antitijela štitne , dijagnoza štitne je hipotireoditis i Hašimoto. Ne znam da li štitna, hormonski lijek Letrox i fibroadenom imaju kakve veze ? Da li bi ovo trebalo operirati ili pratiti???
Unaprijed hvala.
Zabrinuta mama
Što se tiče povezanosti bolesti dojke sa štitnjačom nažalost nema konkretnog odgovora.
Prema nekim studijama postoji povezanost karcinoma dojke i autoimunih bolesti štitnjače, druge studije to pobijaju

Ne znam zbog čega je konkretno preporučena operacija.
Ne smatram da je povećanje veličine fibroadenoma nužno realno jer fibroadenomi nisu pravilna geometrijska tijela i ne izmjeri se svaki put na pregledu isti promjer (jer isti ovisi o položaju ultrazvučne sonde u odnosu na tvorbu), osim toga vrlo je lako kursor na monitoru pomaknuti mrvicu lijevo/desno i dobije se za milimetar-dva razlika u veličini.

Možda je liječnik uočio promjenu oblika (iako vjerujem da bi to napisao u nalazu) ili je jednostavno njegov dojam da mu promjene ipak izgledaju sumnjivo i da ih treba maknuti.

Nezgodno je ovako bez pregleda savjetovati što dalje. Eventualno odite kod još nekoga na UZV da pogleda ili neka se kći ode operirati ako ćete tako biti mirniji.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom