Pogledaj jedan post
Old 12.01.2017., 21:39   #3
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
U roku 8 dana od primitka uplate iz inozemstva poreznoj predaješ JOPPD obrazac s porezima/doprinosima koje si sam naveo, te iste plaćaš.
Tako je, s time da se moraš i upisati u registar poreznih obveznika.

Quote:
Da li tvoj studentski status nešto znači u ovom slučaju, mislim da ne, ali nisam siguran jer se u HR porezni propisi mijenjaju svako malo.
Trenutno, student samo ne može otvoriti obrt, osim toga nema problema.


Kažeš da bi htio platiti porez na ono što si zaradio 2016. - to je malo problematično jer bi trebao platiti porez na sve unutar 8 dana od primitka, kako kaže Putnik92. Za handleanje zarade iz 2016 ti je najbolje razgovarati s poreznim savjetnikom ili se raspitati na forumu konkretno o tome (ne razgovarati sa službenicima na šalteru u poreznoj, jer su oni kriminalno neinformirani o bilo čemu što im ne spada strogo u opis posla).

Za svu zaradu ubuduće, procedura je otprilike ovakva:

1) Otvori devizni žiro račun (možeš i kunski, ali ćeš dobivati manje jer će ti banka automatski pretvarati devize u kn po lošem tečaju)

2) Poveži PayPal sa deviznim žiro

3) Kad dobiješ prvu uplatu, povuci na devizni žiro. Unutar 8 dana nakon što ti uplata sjedne na račun, odi u nadležnu ispostavu Porezne (tu je adresar ispostava) i reci da se želiš upisati u registar poreznih obveznika jer dobivaš drugi dohodak izravno iz inozemstva. Dobit ćeš jednostavan formular, ispuniš ga i to je to.

4) Prijavio si se poreznoj, sad trebaš actually platiti poreze i doprinose. Tvoj rad će se oporezivati ili kao obično djelo (ukupni teret ti je oko ~40%, mislim) ili kao autorsko djelo (oko ~25%). Općenito, ako si napravio "originalno, duhovno (intelektualno) ostvarenje", to se smatra autorskim djelom, a sve drugo je djelo. Dakle, npr. program, web dizajn ili blog post je autorsko djelo, a ispunjavanje anketa ili data entry je djelo. Jasno ti je da je druga opcija dosta neisplativa - mogao bi to izbjeći tako da otvoriš obrt, ali to ne možeš kao student, pa su ti ovo zasad jedine opcije.
Tu imaš kalkulator poreza i doprinosa za djelo, a tu za autorsko djelo. Izračunaj koliko poreza i doprinosa trebaš platiti.

5) Unutar 8 dana od primitka, uplati izračunate iznose na ove račune, s ovim pozivima na broj.

Porez i prirez
HR11 10010051713312009 (za Grad Zagreb - ako ne živiš u Zagrebu, možeš tu naći broj računa svog mjesta)
HR68 1945-OIB-oznaka JOPPDa

Mirovinsko 1.stup
HR1210010051863000160
HR68 8176-OIB-oznaka JOPPDa

Mirovinsko 2.stup
HR7610010051700036001
HR68 2291-OIB-oznaka JOPPDa

6) Isti dan kad uplatiš to, odnesi u svoju nadležnu ispostavu Porezne popunjeni JOPPD obrazac. (Mislim da možeš donijeti najkasnije idući dan, ali u svakom slučaju ti je jednostavnije obaviti sve u jednom danu.) Nažalost, pošto se zakon promijenio početkom 2017, trenutno na internetu nema ažurnog vodiča za ispunjavanje JOPPD za drugi dohodak iz inozemstva (koliko znam), ali možeš pitati o svemu na ovom threadu. U biti je jako jednostavno i sam obrazac je dosta kratak (3 stranice, s time da većinu ne ispunjavaš).

7) Gotov si. Ispunio si sve obveze prema državi i možeš mirno spavati. Svaki put kad dobiješ novu isplatu, ponovi korake 4-6.


Ovo sve na prvi pogled izgleda dosta komplicirano, no kad to jednom napraviš, skužiš što treba i dalje samo ideš po špranci, i začas si gotov.

Ubuduće, pogledaj i ovaj thread - dosta je aktivan i možeš pitati o bilo čemu vezanom uz freelancing za strane klijente. Ima jaaako puno korisnih informacija.

Sretno!

Zadnje uređivanje Tawdry Hepburn : 12.01.2017. at 22:35.
Tawdry Hepburn is offline  
Odgovori s citatom