Pogledaj jedan post
Old 29.07.2005., 12:30   #1
Davidova Zvijezda

Uvod u raspravu o Davidooj zvijezdi i njezinom značenju:

U jednom tekstu se kaže. " Star of David these days, probably 99% doesn't know the origin and the history of this star. "
Do nekoliko godina unazad i ja sam bio jedan od tih 99% koji nije imao pojma o toj zvijezdi, odnosno znao sam samo toliko da je to simbol židovstva i države Izrael. Kada je taj simbol nastao, kakvo mu je značenje i što predstvalja nisam znao. O tom simbolu u nas nema literature, a u školama se ne uči. Zahvalujući internetu danas je situacija dugačija jer se tu mogu naći mnogi izvori u svijetu koji govore o toj zvijezdi. Stoga predlažem da se učesnici u raspravi barem elementarno prethodno upoznaju što o tom simbolu misle i znaju drugi ljudi u svijetu.

U uvodu želim istaknuti da sam značenje Davidove zvijezde, bolje reći HEKSOGRAMA otkrio autonomno istraživanjem polarnosti i polarnih interakcija naročioto u biologiji. Pokazalo se da se moja zapažanja poklapaju sa značenjem tog simbola u dalekoj prošlosti. Taj simbol je pravi ARHETIP kao pramajka i praotac svih simbola. Taj simbol krasi naslovnicu knjige FILOZOFIJA ISHODIŠTA u kojoj se komplementrani inverzni tetraedralni simbol opisuje ovako:

" To je višesmisleni simbol Filozofije Ishodišta. Dvije obratne komplementarne piramide prodiru jedna u drugu stvarajući tako sintezu - polarno sjedinjeno - Biće - Totalitet. Na gornjem vrhu piramide je simbol židovske i kršćanske tradicije, a na donjem vrhu je simbol dalekoistočne duhovne tradicije. Zlatni trokut simbolizira duhovnu tradiciju piramidalnih civilizacija i kršćansku Crkvu. Dva obratna trokuta simboliziraju Davidovu zvijezdu. Trokuti obojeni s komplementarnim bojama spektra simboliziraju polarnu četveropolnost i polarizirane entitete polarnih bića. To je ujedno simbol suvremene znanosti iz područja molekularne biologije kao što je spektar boja simbol suvremene fizikalne znanosti - kvantne fizike. Same piramide simboliziraju znanstveni tetrahedron ( tetraedar ) i četveropolnu strukturu svega što jest postojanje. Središte piramide simbolizira plolarno sjedinjeno s očitovanjem Jin - Jang polariteta , tj. polariteta žensko - muško, kao i novu predstavu simbola Tao. Cjelina slike ptredstavlja simbol univerzalnog logosa polarno komplementarne četveropolnosti na kojoj se utemeljuje tekst knjige. Simbol po sebi je umjetničko djelo i po sadržaju ekvivalentno je pisanom sadržaju knjige. "

Slika o kojoj govorim i citirani tekst su autentični, no kasnije se pokazalo da je ta autentičnost toliko stara koliko je staro i čovječanstvo. To kazuje da je riječ o MATRICI koju su poznavali rani narodi kako kaže i ovaj tekst:

" The mandala of the hexagram, also known as the "Star of David" is much older than Judaism, older even than history! As an archetypal symbol for the sacred union of the opposite energies, it is the "yin-yang" of western civilization. " This hexagram was used during the ancient history as a magical sign by among others by the Greek, Romans and the Babylonians, and taken over later by among others the Jews. "

Dakle, ovaj uvod dovoljno jasno govori kako se radi o jednom naročitom simbolu koji je uvijek imamo magično, sakralno i intlektualno značenje u svim civilizacijama sve do suvremenog doba.
U kontekstu filozofije i znanosti simbol Davidove zvijezde u trodimenzionalnoj i četverodimenzionalnoj perecpciji se ponovno uzdiže na univerzalnu intelektalnu razinu , što naročito promovira Bukminster Fuller s tezom da je tetraedar elemntarni fractal svemira koji prožima cijeli svemitr gradeći tako i " makropaukovu mrežu velikogh svemira ", kako to već reče Delija.

Moje gledište za razliku od Fullerovog je u tome, što nalazim da središte težište sjedinjenih inverznih tetredara ( trokuta ) predstavlja Ishodište bilo čega u svemiru i svemira samog. Gledišta sam da dva inverzna tetredra ( trokuta ) predstavljaju sjedineno stanje bioloških bića, naročito Čovjeka kada se stvara čovjek. Takvo moje gledište poklapa se sa gledištem stanovite Margaret Starbird koja između ostalog kaže: " This symbiol represents the masculine and feminine principles in perfect union, the "sacred marriage" or "hieros gamous" of the ancient world. A regular hexagram representing a man and woman in intimate embrace. "

Prema tome rasprava o Davidovoj zvijezdi trebala bi se više voditi na razini fenomenologije, a manje na razini psihološkog, sociološkog i političkog značenja tog simbola u kontekstu židovskog naroda i njihove tradicije. Eventualna takva rasprava može se nastaviti nakon što se apsolvira fenomenologija tog simbola.tj. ISTINA toga simbola kako sugerira Delija.

S moje strane biti će to nastavak rasprave o Matrici i Istini, jer jedno i drugo se nalazi i očitava u tom uvijek aktualnom simbolu. Drugim riječima Davidova zvijezda ili HEKSOGRAM je istodobno MATRICA i ISTINA, što naravno ne dokazuj samo pauci i pčele, već i bezbroj pahuljica snijega ……. i bezbroj dnevnih sjedinjenja žena i muškaraca diljem svijeta kada se stvara novi čovjek, ili kada se uživa u sladostrašću orgazma. Bez polovine Davidove zvijezde izgleda više se ne može prodati ni automobil, a mediji naročito novine pune su ženskih sisa i guzica da bi se održao tiraž. Svi bulje samo u polovinu " davidove zvijezde " i zato nemaju pojma što ta zvijezda zapravo znači. Prilika je da se to ponovno otkrije i pokaže ljudima kao arhetip PAMETI!

Kakvo je značenje tog arehetipskog matričnog simbola za modernu filozofiju i znanost, za umnost modernog čovjeka, trebalo bi biti kljuično pitanje za raspravu.

" Equality, mutuality, community and wisdom are all summed up in this beautiful mandala whose ultimate archetypal meaning is "harmony in diversity." Its rising now to bless and enlighten us is truly a gift for all peoples! "

Za uvod čini mi se da je ovo dovoljno? Delija, nadam se da uvodu daješ prolaznu ocjenu?
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom